لینک های دسترسی

کنفرنس کابل - ارائه طرحی از انکشافات ملی برای بیش از ۷۰ کشور کمک کننده


کنفرنس کابل - ارائه طرحی از انکشافات ملی برای بیش از ۷۰ کشور کمک کننده

روزنامه گاردین چاپ بریتانیه میگوید اگر افغانستان به مشکل مواجه است، مشکل کمبود کنفرانس های "دونر" ها و یا مساعدت کننده گان در جمع آن شامل نیست.

از زمان سقوط طالبان، این کشور هر سال یک کنفرانس کمک کننده داشته است و در این چند سال حدود ۴۰ ملیارد دالر را وعده گرفته است.

روزنامه گاردین میگوید، ولی کنفرانس کابل که بتاریخ ۲۰ جولای میباشد، کنفرانس مساعدتی نخواهد بود و قراریکه گفته شده است، تفاوت خواهد داشت.

این بار ما شاهد کنفرانسی برهبری افغانها خواهیم بود تا طرحی از انکشافات ملی را برای بیشتر از ۷۰ کمک کننده بین المللی، معرفی نمایند. و موضوعات عمده انتقال مسئولیت های امنیتی از نیرو های بین المللی به نیرو های محلی، مبارزه با فساد اداری و مذاکره با طالبان میباشد.

روزنامه گاردین سوال میکند که چی پیشرفت های را حکومت کابل عرضه خواهد نمود؟ روزنامه میگوید در بخش نیرو های امنیتی درست است که میزان استخدام عساکر و پولیس افزایش یافته است ولی تعداد به هیچ صورت نمایانگر قابلیت های آنان نمی باشد. و طبق گزارات این عساکر به مشکلاتی چون کمبود تعلیم و تربیه، ترک وظیفه، سرقت، استفاده از مواد مخدر و بیسوادی مواجه میباشند.

روزنامه گاردین میگوید در قسمت اداره سالم، یگانه پیشرفتی که در افغانستان بنظر میخورد آنست که جامعه جهانی دریافته است که مساعدت ها بدون بازرسی به ثبات منجر نخواهد شد. و در موضوع فساد اداری بعوض اینکه کاهش یابد در سه سال اخیر افزایش یافته است و نگرانی های موجود است که انتخابات پارلمانی ماه سپتمبر چون انتخابات ریاست جمهوری سال قبل پر از کمی ها و کاستی ها خواهد بود.

روزنامه گاردین در ارتباط به صحبت با طالبان میگوید جامعه جهانی بمانند افغانستان در این مورد با درهم و برهمی مواجه میباشد. ناتو به این موضوع علاقمند است، واشنگتن با آن مخالف است و پاکستان میخواهد حکومتی دوست در افغانستان داشته باشد. در داخل حکومت افغانستان، مخالفت ها باعث خروج حنیف اتمر وزیر داخله و امرالله صالح رئیس امنیت ملی گردید. و گروه های قومی هم منقسم بوده و هیچ یک به حکومت کابل اعتماد ندارد که از آنان نمایندگی کند.

روزنامه گاردین سوال میکند با این اوضاع آیا کنفرانس کابل ثمر بخش خواهد بود؟

خبر گزاری ایتارتاس روسیه گزارش میدهد که سیریگی لاڤاروڤ، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس کابل اشتراک خواهد نمود.

این آژانس به نقل از اندریی نیستیرنکو، سخن گویی وزارت خارجه روسیه میگوید آنشکور طالب صلح، ثبات، بیطرفی، از نظر اقتطادی بر خود متکی و عاری از مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر در افغانستان است.

در عین زمان وی میگوید اوضاع در افغانستان همچنان پر تنش بوده و شاید مناطق شمالی آنشکور که همسرحد با کشور های عضو پیمان شانگهای، و کشور های مستقل مشترک المنافع میباشند شاید پر آشوب گردند.

خبر گزاری ایتارتاس روسیه به نقل قول از سخن گویی وزارت خارجه آنکشور میگوید روسیه در اینمورد نگران است، و خروج نیرو های خارجی قبل از تامین ثبات در افغانستان و تمام منطقه، در صورتی امکان دارد که نیرو های امنیتی افغانستان کاملاً از قابلیت های لازمه برخوردار شوند.

سخن گو میگوید افغانستان باید پروگرام مصالحه ملی را تکمیل نموده و فقط با کسانی مذاکره نماید که سلاح های خود را بزمین گذاشته ، خشونت را متوقف نموده و به درخواست های مقامات کشور سر تسلیم فرود آورند.

آنان باید قانون اساسی افغانستان را حمایت نموده و علایق خود را با القاعده و دیگر گروه های افراطی قطع نمایند.

خبر گزاری ایتارتاس میگوید این دیپلومات روسی تعهد و آمادگی روسیه را برای ملحق شدن به مساعی بازسازی نهاد های صنعتی و زراعتی افغانستان که توسط روسیه شوروی سابق اعمار شده است، تصریح نمود.

XS
SM
MD
LG