لینک های دسترسی

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه در معیت یک هئیت بلند رتبه کابل را به قصد ایران ترک کرد.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت آقای کرزی ضمن اشتراک در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قرار است با وی گفت و شنود دوجانبه هم داشته باشد.

آقای موسی زی گفت "معمولاً در مراسم تحلیف ملاقات های جداگانه صورت نمی گیرد، اما نظر به اهمیت رابطه که بین دو کشور است، نظر به نزدیکی که بین رهبران دو کشور وجود دارد، همچو یک ملاقات هم بین دو رئیس جمهور صورت خواهد گرفت."

در حالی که جمهوری اسلامی ایران با تحریم های شدید بین المللی دست و گریبان است، آقای موسی زی گفت افغانستان در تلاش توسعه روابط اقتصادی به ایران است. او گفت "ما امیدوار استیم که بتوانیم در دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور جدید ایران، روابط و همکاری ها بین دو کشور را خاصتاً در بعد اقتصادی بیشتر از پیش توسعه ببخشیم به شمول افزایش و تقویت همکاری های تجارتی بین دو کشور از طریق بندر چابهار."

حمایت از افغانستان

حسن روحانی هفتمین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب اسلامی این کشور است که جانشین محمود احمدی نژاد می شود. روسای جمهوری افغانستان و ایران در گذشته، با وجود مخالفت های غرب با تهران، روابط خوب داشتند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت ایران همواره از افغانستان حمایت کرده است.

آقای موسی زی گفت "جمهوری اسلامی ایران در تمام نشست های بین المللی و منطقوی که در رابطه به افغانستان در یک دهه گذشته صورت گرفته، اشتراک کرده و از موقف رسمی دولت جمهوری اسلامی افغانسان حمایت کرده چه موضوع پروسه صلح بوده، چه موضوع تأمین امنیت در افغانستان بوده، چه موضوع تقویت اقتصادی و چه موضوع پیشرفت و بازسازی در افغانستان بوده است."

رئیس جمهور افغانستان در حالی برای ملاقات با همتای ایرانی اش به تهران رفته است که در کشور همسایه دیگر افغانستان، پاکستان، هم دولت نو به رهبری نواز شریف تشکیل گردیده است. اگر چه آقای شریف از رئیس جمهور کرزی رسما دعوت کرده است تا از پاکستان دیدن کند، اما آقای کرزی تا حال تاریخ سفراش به پاکستان را مشخص نکرده است.
XS
SM
MD
LG