لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی: " دوستم به خیانت ملی متهم نشده است."


حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان متهم شدن جنرال عبدالرشید دوستم به خیانت ملی را رد کرد. اما او افزود که اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، وظیفه نهاد های عدلی و قضایی افغانستان است تا این موضوع را مورد پی گرد قرار دهند.

رئیس جمهور افغانستان که به روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری سخن میزد گفت که گزارش این مساله بصورت رسمی به شورای امنیت ملی ارایه شده اما تا هنوز این موضوع به صورت درست روشن نشده و به تحقیقات قانونی و عدلی نیاز دارد.

حامد کرزی به ادامه گفت:

" کسی جنرال صاحب دوستم را به خیانت متهم نکرده، این که در مطبوعات برآمده مساله جدا است، پس یک مساله پیگرد قانون و تحقیق است، پس کسی متهم به خیانت ملی نشده و نخواهد شد، این کار سارنوالی و محاکم است که در چوکات قانون افغانستان اقدام کرده، راست و دروغ را تفکیک کنند، مجرم و نا مجرم را تفکیک کنند، نه رئیس جمهور میتواند و نه کدام مرجع دیگر. "

یک روز قبل از این شورای امنیت ملی افغانستان جنرال عبدالرشید دوستم یک عضو ارشد جبهه ملی را به اتهام خیانت ملی به لوی سارنوالی معرفی کرد.

حامد کرزی به صورت غیر واضح گفت که این قضیه با استخراج معادن نفت در شمال افغانستان ارتباط دارد.

کرزی:

" ولی زمانی که گزارشی رسمی می رسد به کابینه و جلسه امنیت ملی افغانستان راجع به ممانعت سرمایه گذاری در افغانستان و خواسته های در او مورد از شرکت های خارجی، در این صورت دولت افغانستان مکلف به این است، چرا این یک مساله بزرگ منافع ملی است، از این برای مردم افغانستان روزگار پیدا میشود، یک لقمه نان پیدا میشود، امرار معاش میشود، ترقی میشود، از غربت و بدبختی بیرون میشویم، در این گونه مساله رئیس جمهور حتی اگر بخواهد هم که مصلحت کند بخاطر این و یا آن نمیتواند ، این مساله پی گرد قانونی است و حقایق باید تثبیت شود."

معرفی جنرال دوستم به لوی سارنوالی واکنش جبهه ملی را نیز در پی داشت، روز گذشته احمد ضیاء مسعود رهبر جبهه ملی در واکنش به معرفی جنرال دوستم به لوی سارنوالی گفت که این گونه اتهامات عواقب ناگوار را در پی دارد. او گفت که حکومت با این اتهامات میخواهد جنرال دوستم را بد نام کند.

از جانب دیگر خبر فرار جنرال دوستم به ترکیه نیز در بعضی از رسانه ها و ویب سایت ها به نشر رسیده است ولی سردار محمد رحیمی سخنگوی جبهۀ ملی در صحبت با رادیو آشنا این خبر را رد کرده افزود که جنرال دوستم فعلاً در ولایت تخار به سر میبرد.

XS
SM
MD
LG