لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی خواستار نقش بیشتر چین در ثبات افغانستان شد


کرزی خواستار نقش بیشتر چین در ثبات افغانستان شد

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان که با شبکۀ تلویزیون دولتی چین مصاحبه می کرد، از نقش بیشتر چین در راستای تأمین ثبات در افغانستان حرف زد.

"افغانستان در صدد نقش بسیار بزرگ چین در به میان آوردن صلح و ثبات، با یک مبارزۀ مؤثر بر ضد دهشت افگنی در افغانستان می باشد."

آقای کرزی بر حمایت بیشتر بین المللی از مذاکرات صلح با طالبان و دیگر شورشیان تأکید ورزید و از چین خواست تا با پاکستان که نقش کلیدی را در منطقه دارا است، این مسئله را تحت غور قرار دهد.

اما، کارشناسان چینی می گویند که چین کمتر متمایل به دخالت در کشوری است که به مردابی برای سایر کشور های خارجی مبدل گردیده است و اکنون عساکر ایالات متحده و ناتو درگیر آن اند.

رئیس جمهور کرزی فهرستی از فعالیت های اقتصادی را مطرح کرد که چین می تواند با استفاده از آن در افغانستان سود ببرد.

"برای چین فرصت های دیگر در عرصه های اقتصادی، ترانسپورت، تجارت پایپ لاین از افغانستان به چین، استخراج منابع طبیعی و ترانزیت در افغانستان وجود داشته و افغانستان به یکی از معابر حایز اهمیت برای چین مبدل می گردد تا آن کشور بتواند تشبثات خود را در سایر حصص جهان گسترش بخشد. پس کار های زیادی بین افغانستان و چین وجود دارد که باید انکشاف یابد."

افغانستان کشوری است که به گونۀ وسیع به مساعدت های بین المللی متکی می باشد، اما حکومت کابل آرزومند است تا سرمایه های طبیعی به تدریج زمینۀ استقلال مالی را به آن کشور فراهم سازد.

معادن مس و آهن افغانستان برای چین که یک کشور تشنۀ منابع است، قابل توجه می باشد و دو شرکت چینی تعهد نموده اند تا چهار میلیارد دالر را در معدن مس عینک سرمایه گذاری کنند که بهره برداری از آن تا سه یا چهار سال آینده آغاز خواهد شد.

آقای کرزی یکبار دیگر از اعضای طالبان خواست تا از جنگ دست کشیده و در اعمار مجدد افغانستان سهم بگیرند.

" آنها باید گام به پیش بگذارند، برای آنان زمینۀ زندگی، کار و سهم گیری در اعمار مجدد کشور خود شان وجود دارد. از کسانی استقبال به عمل می آید که قانون اساسی افغانستان را متابعت کنند، و آزادی های حقۀ مردم را بپذیرند، دستآورد های مردم افغانستان و دستآورد های زنان را بپذیرند، به اطفال خود اجازۀ آموزش داده و زندگی صلح آمیز را در پیش گیرند."

از زمان تهاجم تحت رهبری ایالات متحده به افغانستان در اواخر سال ۲۰۰۱، سال جاری با سطوح بلند تلفات عساکر خارجی و افراد غیر نظامی خشونتبار ترین سال در افغانستان بود.

XS
SM
MD
LG