لینک های دسترسی

ملاقات وزرای خارجه هسپانیه و فرانسه با کرزی


وزرای خارجه هسپانیه و فرانسه که برای اشتراک در کنفرانس بین المللی کابل به افغانستان آمده اند، عصر امروز با رییس جمهور کرزی به طور جداگانه دیدار کردند.

این دیدار در ارگ ریاست جمهوری افغانستان درحالی صورت گرفت که داکتر زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان نیز حضور داشت.

میگریل انگل موراپینوس، وزیر خارجه هسپانیه از ادامه همکاری های کشورش برای افغانستان که صد ها سرباز در ولایت بادغیس دارد، اطمینان داد و گفت که هسپانیه فعالانه در کنفرانس بین المللی کابل حضور می یابد.

رئیس جمهور افغانستان بعدا با برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه نیز دیدار کرد. برنارد کوشنر نیز از تلاش های صلح در افغانستان و ادامه همکاری های کشورش برای افغانستان اطمینان داد و گفت که سربازان فرانسوی به ماموریت شان در افغانستان برای تامین امنیت در این کشور ادامه می دهند.

رئیس جمهور افغانستان نیز از همکاری این دو کشور در مبارزه با تروریزم و کمک به بازسازی افغانستان ابراز سپاس کرد و خواستار نقش فعال این کشور ها در آینده افغانستان و حضور در کنفرانس بین المللی کابل گردید.

روند ورود مهمانان خارجی و مقامات بلند پایه برای اشتراک در کنفرانس بین المللی کابل از امروز آغاز گردیده و انتظار میرود تا روز سه شنبه که این کنفرانس در کابل افتتاح میشود، هلری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده و همچنان بانکی مون، منشی عمومی سازمان ملل در کنار ده ها تن از مقامات عالی رتبه وارد کابل شوند.

همچنان خبرنگار آشنای صدای امریکا وکیل احمد احساس از کابل گزارش میدهد که جوزف بلاتس، سخنگوی ایساف در کابل میگوید بعضی نشانه های بدست آمده است که نشان میدهد تعداد زیادی از قواندانان طالبان از ملا محمد عمر، رهبر طالبان و دیگر رهبرانی که در پاکستان به سر میبرند اطاعت نکرده و به دولت افغانستان تسلیم میشوند.

آقای بلاتس امروز به خبر نگاران گفت، این نشانه ها حاکی از آن است که سطح کنترول ملا محمد عمر مختل گردیده و قوماندانان وی از او به دلیل اینکه خودش در آرامش زندگی میکند حمایت نمی کنند.

به گفته وی بعد از فرمانی که ملا محمد عمر در مورد مبارزه با حکومت افغانستان برای قوماندانانش در افغانستان صادر نموده بود، ۱۴ قومندان، ۳۲ تهیه کننده سلاح، ۳۵۰ طالب دیگر بدون مقاومت به دولت تسلیم شده اند.

وی همچنان در مورد مسلح ساختن تعدادی از افراد در میان قبایل گفت، این افراد ملیشه نبوده و برای مدت کوتاهی مسلح خواهند بود.

وی همچنان از بدست آمدن نامه ملا محمد عمر، رهبر طالبان که داری پنج حکم است نیز خبر داد که در آن از مبارزه بیشتر علیه دولت و خارجی ها، کشتن زنان یا مردانی که با دولت و یا خارجی ها کار میکنند، همچنان خریداری سلاح های سنگین، گفته شده است.

XS
SM
MD
LG