لینک های دسترسی

Breaking News

حملات طالبان مایۀ حضور قوای خارجی در افغانستان


حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان ازطالبان خواسته است تا حملات شان را متوقف سازند. او گفته است که تجدید خشونت، تنها سبب ادامۀ حضور قوای خارجی درافغانستان می شود.

کرزی گفت:

این اظهارات درست یک روز پس از حملات مرگبار شورشیان درکابل و چند ولایت افغانستان، بیان می شود.

آقای کرزی که در مراسم گرامی داشت از سالروز تولد محمود طرزی در کابل صحبت می کرد، خطاب به طالبان گفت که خشونت آنان به اسلام، مسلمانان یا مردم افغانستان سودی نمی رساند.

طالبان مسوولیت حملات هماهنگ شده بر کابل، لوگر، پکتیا و جلال آباد را به عهده گرفتند، اما مقامات ایالات متحده و افغان شبکۀ حقانی مستقر در پاکستان را مسوول آن می دانند.

از جانب دیگر، حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان می گوید که اواز ایالات متحده خواسته است تا پس از خروج قوای بین المللی از افغانستان، سالانه دو میلیارد دالر را برای نیرو های امنیتی افغان فراهم سازد.

آقای کرزی روز سه شنبه گفت که در توافقنامۀ مشارکت ستراتیژیک ایالات متحده –افغانستان که هم اکنون روی آن گفتگو جریان دارد، باید تضمین تحریری شامل شود که واشنگتن سالانه مبلغ دو میلیارد دالر را برای قوای امنیتی افغان مهیا می سازد.

مقامات ایالات متحده می گویند که سالانه در حدود چهار میلیارد دالر را به قوای امنیتی افغان مهیا ساخته می توانند. آنها استدلال می کنند که پیمان ستراتیژیک به مفهوم یک بستۀ مشرح کمک ها نبوده بلکه چوکات کاری را برای نحوۀ کارکرد های آیندۀ دو کشور مشخص می سازد.

نظریات را ببینید (۲)

این گروه مسدود شده است.
XS
SM
MD
LG