لینک های دسترسی

Breaking News

جان کری: امکان از سرگیری مذاکرات صلح شرق میانه وجود دارد


وزیر خارجۀ ایالات متحده می گوید که با رسیدگی به نگرانی های اسرائیل و فلسطینی ها تلاش می کند گفت و شنود های صلح شرق میانه را از سر گیرد.

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز دوشنبه در بیت المقدس گفت در صورتی که دو جانب در مورد نگرانی های امنیتی اسرائیل و تلاش های فلسطینی ها برای ایجاد کشور مستقل شان کار کنند، از سر گیری مذاکرات ممکن می باشد.

آقای کری این بیانات را در قونسلگری ایالات متحده پس از ملاقات با سلام فیاض، نخست وزیر ادارۀ خودمختار فلسطین و شیمون پیرس، رئیس جمهور اسرائیل ابراز داشت. پس از سفر رئیس جمهور باراک اوباما به شرق میانه، این تلاش تازۀ واشنگتن برای راه اندازی گفت و شنود های به تعویق افتاده بین دو طرف است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده اعلام کرد که آقای کری ایجاد اعتماد میان اسرائیل و فلسطین – که پس از مذاکرات کوتاه مدتی در ماه سپتمبر سال 2010 در مورد صلح دیداری نداشته اند – فشار خواهد آورد، اما توقع نمی رود که وزیر خارجۀ ایالات متحده برنامۀ جدیدی را پیشکش کند.

کشیدی در روابط اسرائیل و ترکیه

آقای کری در این سفر تلاش می کند تا روابط کشیده شدۀ ترکیه و اسرائیل را نیز بهبود بخشد. روابط بین انقره و تل ابیب پس از آن قطع شد که قوای اسرائیل کشتی امدادی ترکیه را – که تحریم اسرائیل را نادیده گرفت – مانع شد و این رویداد منجر به هلاکت شهروندان ترکیه گردید. بنیامین نتنیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از رسیدن رئیس جمهور اوباما به شرق میانه از ترکیه پوزش خواست.

کری در نشست خبریی با داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه در استنبول از مقامات آن کشور خواست تا به زودی تمام روابط دپلوماتیک را با اسرائیل، برقرار سازند. آقای کری افزود "ترکیه و اسرائیل هردو از متحدان حیاتی ایالات متحده اند. ما امیدوار برقراری کامل روابط میان ترکیه و اسرائیل استیم که برای ثبات در شرق میانه مهم و برای روند صلح حیاتی است."

پیش شرطی در روند صلح شرق میانه

اما محمود عباس، رئیس ادارۀ خودمختار فلسطین می گوید که تا زمان توقف اعمار مسکونه های یهودی در مناطق اشغالی، گفت و شنود ها را آغاز نخواهد کرد. مقامات اسرائیلی تقاضای آقای عباس را پیش شرطی گفت و شنود ها عنوان کرده، رد می کند.
وزیر خارجۀ ایالات متحده پس از سفر به اسرائیل و کرانۀ غربی، عازم بریتانیا، کوریای جنوبی، چین و جاپان می شود و به تاریخ 15 اپریل دو باره به واشنگتن برخواهد گشت.
XS
SM
MD
LG