لینک های دسترسی

Breaking News

کری : دهشت افگنان در مرام شان ناکام شده اند


جان کری حین گذاشتن اکلیل گل بر بنای یادبود قربانیان بمگذاری بر سفارت امریکا

قرار است جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده برای گفتگو با رهبران عربستان سعودی درمورد امنیت منطقه، به ریاض برود.

جان کری وزیرخارجۀ ایالات متحده امروز ضمن گرامیداشت یاد قربانیان بمگذاری هفده سال قبل در سفارت ایالات متحده در کینیا، تعهد کشورش را در مبارزه با دهشت افگنان تازه ساخت. آقای کری با اشاره به واقعۀ بمگذاری در کینیا گفت که دهشت افگنان در مرام شان ناکام مانده اند.

آقای کری افزود: «دهشت افگنانی که در هفتم آگست سال ۱۹۹۸ دست به حمله زدند، در هدف نهایی شان که ایجاد هراس در دل های مردم کینیا و جدایی امریکا از شهروندان این کشور بود، ناکام شدند.»

وزیر خارجۀ ایالات متحده ضمن ابراز تسلیت و همدردی با خانواده ها و دوستان ۱۴۸ نفری که ماه گذشته در یک پوهنتون کینیا کشته شدند، گفت که آنها قدرت مبارزه را نه تنها با عملکرد نظامی و نیرو های اعمال قانون دارند، بلکه به وسیلۀ اتحاد و تمرکز بر آرمان های مشترک نیز میتوانند تغییر بزرگی را باعث شوند.

تکرار تعهدات

جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده امروز با اوهورو کینیاتا، رئیس جمهور کینیا دیدار کرد تا با او در مورد راه های موثرتری برای مبارزه با تهدید گروه شورشی الشباب مستقر در سومالیا صحبت کند.

این دیدار در یک زمانی صورت میگیرد که نگرانی در مورد افزایش حملات توسط الشباب، گروه شورشی مرتبط به القاعده و مستقر در سومالیا بالای کشور های همسایۀ آن بیشتر شده است.

در نبرد با شورشیان الشباب در سومالیا، ایالات متحده امریکا حملات هوایی ذریعۀ طیاره های بی سرنشین انجام میدهد و همچنان از نیروهای اتحادیه افریقا حمایت میکند.

پلان های بعدی

پس از بازدید از کینیا، آقای کری به جیبوتی خواهد رفت، جایی که مرکز عملیات نظامی ایالات متحده در منطقۀ شاخ افریقا محسوب میشود. منزل بعدی آقای کری، ریاض خواهد بود که در آن با رهبران عربستان سعودی درمورد امنیت منطقه صحبت خواهد کرد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده از عربستان سعودی، روانۀ پاریس میشود که در آنجا قرار است با رئیس و وزرای امور خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشته باشد.

XS
SM
MD
LG