لینک های دسترسی

پیشکش 'گزینه های دشوار' به رهبران اسراییل و فلسطین


قرار است امروز پنجشنبه جان کری وزیر خارجه ایالات متحده به خاطر تسریع روند مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطین وارد منطقه شود.

پیام ایالات متحده به رهبران اسراییلی و فلسطینی این بار بسیار واضح است: زمان آن فرا رسیده تا تصامیم دشوار از سوی دو طرف گرفته شود.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده این بار پیشنهادات خود را در طرح توافقنامه صلح شرق میانه گنجانیده است.

چنین به نظر می رسد که طرح پیشنهادی جان کری برای رسیدن به یک توافق صلح بین اسراییل و فلسطین شامل گزینه های دشوار توسط دو طرف خواهد بود.

بینیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل به عنوان نقطه آغاز مذاکرات روی تعیین مرز با فلسطینی ها، ممکن مرز های پیش از جنگ سال 1967 کشورش را به رسمیت بشناسد - گامی که ممکن او را در رویارویی با باور های تندروانه اش قرار دهد.

از سوی دیگر، محمود عباس، رئیس حکومت خود گردان فلسطین هراس دارد که ممکن تحت فشار قرار گیرد تا اسراییل را به عنوان کشور یهودیان به رسمیت بشناسد - گامی که به باور او حقوق پناهندگان فلسطینی و اجداد آنان را از میان خواهد برد.

تداوم گفت و شنود ها

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که جان کری در این سفرش به منطقه در پی تحمیل پیشنهادات و یا خواستن پاسخ نهایی از سوی رهبران اسراییل و فلسطین نیست. بلکه او می خواهد تا در این سفرش فرصت بیشتر مذاکره به دو طرف دهد.

اما این مقام وزارت خارجه ایالات متحده اضافه کرد که رهبران اسراییل و فلسطین بلاخره باید در مورد ادامه مذاکرات تصمیم اتخاذ نمایند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در جریان یک نشست خبری گفت جان کری می کوشد تا فاصله بین دو طرف کمتر گردد زیرا "او بخاطر نزدیک نمودن فاصله بین دو طرف تلاش خواهد کرد و دو طرف را ترغیب خواهد نمود تا اقدامات سازنده را در زمینه اتخاذ نمایند."

ایالات متحده خواستار ایجاد یک دولت فلسطینی در کنار اسراییل می باشد - کشور مستقل فلسطینی با مرز های پیش از جنگ ۱۹۶۷ که در پی آن اسراییل کناره غربی، باریکۀ غزه و شرق بیت المقدس را تصرف کرد. فلسطینی ها خواستار هر سه منطقه مذکور برای ایجاد یک دولت مستقل بوده و آماده تبادله جزیی برخی سرزمین ها با اسراییل می باشند.

اما صدر اعظم اسراییل تا حال از پذیرفتن مرز های پیش از سال ۱۹۶۷خودداری نموده است.

مرز های پیش از جنگ

به رسمیت شناختن مرز های پیش از سال ۱۹۶۷، آمادگی اسراییل به تقسیم بیت المقدس و ساحات حساس مذهبی آن، استرداد بسیاری از بخش های کرانه غربی و برچیدن شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی که در آن در حدود ۶۰۰ هزار اسراییلی زندگی می کنند، تلقی خواهد شد.

و اما به گفته یکی از مقامات فلسطینی، نگرانی عمده محمود عباس رهبر حکومت خود گردان فلسطینی اینست که ممکن او از سوی وزیر خارجه ایالات متحده تحت فشار قرار گیرد تا با به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان کشور یهودیان، در مورد سرنوشت پناهندگان فلسطینی از خود گذری نشان دهد.

صدها هزار فلسطینی پس از ایجاد اسراییل در ۱۹۴۸ فلسطین را یا ترک نمودند و یا مجبور به ترک آنجا شدند. شمار آوارگان فلسطینی حالا به میلیون ها تن می رسد.

فلسطینیان استدلال می کنند که به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان یک کشور یهودی به معنی گذشتن از حق برگشت پناهندگان و زیر پا گذاشتن حقوق ‍۱.۷ میلیون شهروند عرب تبار اسراییل می باشد. فلسطینیان قبلاً اسراییل را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته و اصرار دارند که همین اقدام کافیست.

مقامات فلسطینی می گویند که از پیشنهادات جان کری در طی این سفرش اطلاع ندارند. اما جان کری طی یک سخنرانی در ماه گذشته گفته بود که به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان یک کشور یهودی یکی از عناصر معامله صلح بین اسراییل و فلسطین است.

از سوی دیگر محمود عباس طی یک نامه اخیراً به بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان یک کشور یهودی عبور از خط سرخ خواهد بود.

قرار است وزیر خارجه ایالات متحده امروز با صدر اعظم اسراییل و فردا با رئیس حکومت خود گردان فلسطین دیدار و گفت و گو نماید.
XS
SM
MD
LG