لینک های دسترسی

اقدام نظامی علیه سوریه، به نفع ایالات متحده است


جان کری، و چک هیگل وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده

کری: بدون هیچ شک و شبه ای اسد سلاح کیمیایی را استعمال کرده است

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده گفت که اقدام نظامی علیه سوریه، به طور قطعی به نفع ایالات متحده است.

آقای کری روز سه شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، گفت که بدون هیچ شک و شبه ای، رژیم اسد سلاح کیمیایی را علیه مردم ملکی استفاده کرده است. او گفت که شواهد قاطع در دست است که اردوی سوریه برای این حمله با دقت آمادگی گرفته بود، به عساکر هدایت داده شده بود تا از ماسک استفاده کنند.

کری گفت که شواهد ثابت دارند که راکت ها از کجا و کدام زمان پرتاپ شده بود. به گفته وزیر خارجه ایالات متحده حتی یک راکت هم به مناطق تحت کنترول رژیم اصابت نکرده است بلکه همه در ساحه که مخالفین بودند، فرود آمده است. کری اضافه کرد که منطقی نیست که گفته شود مخالفین این کار را انجام داده اند.

جان کری که برای متقاعد کردن نمایندگان سنا بعد از ظهر سه شنبه در نشست کمیته روابط خارجی حضور یافت در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد که افراط گرایانی هستند که سعی دارند به سلاح های کیمیایی دست پیدا کنند، و امکان استفاده مجدد رژیم اسد از این سلاح ها وجود دارد.

آقای کری در این نشست گفت زمان عمل فرا رسیده و اکنون، وقت انزوا یا سکوت در برابر اقدامات دمشق نیست. وزیر خارجه ایالات متحده گفت امریکا باید در این شرایط وارد عمل شود.

او یاد آور شد که عدم انجام اقدام نظامی علیه سوریه حاوی پیامی خطرآفرین به ایران و حزب الله لبنان خواهد بود و افزود که بی تفاوتی امریکا یقیناً سبب تعبیر نادرست سیاست های امریکا از سوی ایران خواهد شد.

چک هیگل، وزیر دفاع امریکا هم روی این موضوع تاکید کرده گفت رد اقدام نظامی علیه سوریه، بر دیگر تعهدات امنیتی امریکا صدمه خواهد رساند که شامل مساعی رئیس جمهور اوباما در جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای میشود.

آقای کری در ادامه سخنانش گفت باراک اوباما رئیس جمهور امریکا در پی کسب تایید کانگرس برای جنگ با سوریه نیست، بلکه می خواهد مجوز کانگرس را برای محدود کردن امکان استفاده اسد از سلاح کیمیایی داشته باشد.

در نشست روز سه شنبه کمیته امور خارجی مجلس سنای امریکا مارتین دمسی لوی درستیز قوای مسلح امریکا نیز اشتراک داشت.

گزارش: اسوشیدیت پرس
برگردان دری: ژیلا سمیعی
XS
SM
MD
LG