لینک های دسترسی

Breaking News

کویت بر ورود افغانها ممنوعیت اعمال نکرده است


قبلاً ویب سایت خبری اردن موسم به ال بوابه گزارش داده بود که کویت با الهام از اقدام ادارۀ رئیس جمهور امریکا دست به چنین کار زده است

حکومت کویت گزارش رسانه ها را مبنی بر وضع ممنوعیت سفر شهروندان چندین کشور عمدتاًً مسلمان به شمول افغانستان به آن کشور را رد کرده است.

یک ویب سایت خبری اردن موسم به ال بوابه، هفتۀ گذشته گزارش داده بود که کویت با الهام از اقدام ادارۀ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، دونالد ترمپ، ورود شهروندان افغانستان، پاکستان، ایران، عراق و سوریه را ممنوع کرده است.

آقای ترمپ از پخش این خبربه حیث یک کار "عاقلانه" ستایش کرد.

اما وزارت خارجۀ کویت روز یکشنبه این خبر را به گونۀ جدی رد کرد و گفت که اتباع کشور های یاد شده، در کویت اجتماعات بزرگ داشته وآنان به گونۀ آزاد به آن کشور حق رفت و آمد دارند.

هفتۀ گذشته، رئیس جمهور ایالات متحده، فرمان اجرایی را توشیح کرد که بر اساس آن شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان برای ۹۰ روز از ورود به داخل امریکا، منع شده اند. این کشور ها شامل، ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبیا، سودان و سومالیا می گردد.

این فرمان اجرایی موجب اعتراضات گسترده در داخل و خارج امریکا شد.

دو شنبۀ گذشته، سازمان همکاری اسلامی "نگرانی شدید" خود را در مورد ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان را به ایالات متحده، بیان کرد.

سازمان همکاری اسلامی که متشکل از ۵۷ کشور اسلامی است، هشدار داده است که وضع ممنوعیت بر ورود شهروندان کشور های با اکثریت مسلمان فقط می تواند افراطگرایان و تندروان را جسورتر کند.

سازمان همکاری اسلامی طی اعلامیه ای همچنین گفته است که فرمان رئیس جمهور ایالات متحده "بسیاری از کسانی را که از جنگ و آزار و اذیت فرار می کنند به گونۀ شدید و غیر منصفانه" متاثر می کند.

در اعلامیه آمده است "چنین انتخاب و عمل تبعیض آمیز فقط می تواند افراطگریان را جسورتر کند و حمایت از خشونت و دهشت افگنی را در یک مطقع حساس، بیشتر شعله ور کند".

این در حال یاست که امارات متحدۀ عربی گفته است که فرمان اجرایی آقای ترمپ مسلمان را هدف قرار نمی دهد. شیخ عبدالله بن زاید، وزیر خارجۀ امارت متحد، عربی گفته است که فرمان رئیس جمهور امریکا، یک موضوع داخلی است که مسلمانان را هدف قرار نداده است.

XS
SM
MD
LG