لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال به قدرت رسیدن یک هواخواه دیگر ماسکو در قرغیزستان


سورنبای جینبکوف در حال رأی دادن در انتخابات ریاست جمهوری

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در قرغیزستان نشان میدهد که احتمالاً سورنبای جینبکوف، صدراعظم پیشین آن کشور، توانسته است در دور نخست انتخابات برنده شود و شاید کار به دور دوم انتخابات نکشد.

مردم در قرغیزستان امروز به پای صندوق های رای رفتند تا رئیس جمهور جدید شان را انتخاب کنند و طبق نتایج ابتدایی که از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات اعلان شده، جینبکوف توانسته حدود ۸۶۸۰۰۰ رای را به دست آورد.

کمیسیون مرکزی انتخابات قرغیزستان گفته است که تعداد رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری امروز، به حدود یک و نیم میلیون نفر رسید. قرغیزستان که دارای شش میلیون نفوس عمدتاً مسلمان میباشد، یک متحد نزدیک مسکو شمرده شده و یک پایگاه نظامی روسیه در آنجا وجود دارد.

سورنبای جینبکوف در این انتخابات، از حمایت الماس بیگ اتمبایوف، رئیس جمهور کنونی قرغیزستان، برخوردار بود و یک هوادار مسکو محسوب میشود. در این انتخابات، یک زن نیز خود را کاندید کرده بود. عمربیگ بابانوف، یک کاندید دیگر کرسی ریاست جمهوری، امروز پس از دادن رأی، به رسانه ها گفت او متیقن است که برندۀ انتخابات خواهد بود.

توقع میرود برای نخستین بار در تاریخ ۲۶ سالۀ پس از استقلال قرغیزستان از اتحاد شوروی وقت، قدرت به گونۀ مسالمت آمیز به یک رئیس جمهور جدید انتقال یابد. این کشور کوچک آسیای مرکزی، در بیش از دو دهۀ گذشته، شاهد کودتا ها و نارامی ها بوده است.

XS
SM
MD
LG