لینک های دسترسی

Breaking News

بی سرنوشتی مهاجرین در یونان


کمپ مهاجرین در لیسبوس

این کمپ که قبلاً مهاجرین برای مدت کوتاهی برای ثبت نام در آن توقف می کردند و بعد به سوی آتن و از آنجا به جانب کشور های غربی روانه میشدند، حال ساکنین آن که اطراف شان را سیم های خاردار گرفته است، بیشتر به محبوسین شباهت دارند تا پناه جو.

هدر مرداک، خبرنگار صدای امریکا که از این کمپ دیدن کرده است می گوید زمانی که داخل کمپ شد و با لهجه شکسته عربی به ساکنان آن سلام گفت، یک گروه که مشتاق صحبت بودند به او نزدیک شدند. البته مرداک میگوید پولیس اجازه نمی دهد که خبرنگاران و یا کارمندان امدادی دیر در کمپ باقی بمانند.

از بین گروهی که خواهان صحبت با مرداک بودند یکی سوال کرد که سرنوشت شان چی خواهد شد. این مرد که محمد نام داشت گفت شنیده است صد ها نفر از این کمپ انتخاب شده و تا چند روز دیگر به ترکیه منتقل خواهند شد، زیرا این بخشی از توافق ترکیه با اتحادیه اروپایی است.

محمد سوال میکرد که از ترکیه به کجا خواهند رفت، آیا در یک کمپ دیگر در ترکیه محبوس خواهند شد؟ آیا او را دوباره به شهرش یعنی دیر الزور می فرستند، جائیکه گروه دولت اسلامی مستقر است و حتمی او را خواهند کشد. خبرنگار صدای امریکا که جوابی برای محمد نداشت، از دیگر ساکنین کمپ لیسبوس این سوال را کرد که فکر میکنند، چی خواهد شد. یک مرد که در عقب سیم خاردار قرار داشت صدا کرد که میخواهد به آلمان، یا اتریش و یا سویدن برود، او اضافه کرد که خانه اش در سوریه ویران شده است، و چیزی وجود ندارد که او برگردد.

مهاجرین در عقب دیوار های سیمی
مهاجرین در عقب دیوار های سیمی

مهاجرین این کمپ از این که سرحد با مقدونیه مسدود است آگاه بودند، همچنان آن ها میدانستند که اتحادیه اروپایی سعی میکند جریان آمدن مهاجرین را متوقف کند. اما مانند ملیون ها مهاجر دیگری که قبل از آن ها به یونان آمده بودند، این افراد هم میخواهند باوجود تمام موانع به اروپا بروند.

اما ساکنین این کمپ از سرنوشت شان هیچ اطلاعی ندارند که گام بعدی چی خواهد بود. بعضی ها حتی نام جزیره ای را که در آن بودند نمی دانستند. عبدالرحمن برادر کوچک محمد سوال میکرد که نام محل اقامت شان چی است. دیگری سوال میکرد که آیا نام این محل موریا است؟ خبرنگار صدای امریکا میگوید برایشان گفتم که اینجا جزیره لیسبوس است که شهر عمده آن میتیلینی نام دارد. هدر مرداک میگوید یک مرد به مجرد شنیدن نام جزیره به کسی تلیفون کرد و موقعیت خود را به او گفته و حتی از مرداک خواست تا نام جزیره را برایش به عربی بنویسد تا فراموشش نشود.

وضعیت اسفناک کمپ

خبرنگار صدای امریکا می گوید پولیس به او اجازه داد که ۲۰ دقیقه با مهاجرین صحبت کند و بعد اجازه دیدن از کمپ را دادند. ساکنین این کمپ می گویند روزانه صد ها تازه وارد از راه میرسد و این محل را که هزاران نفر در آن زندگی می کنند، بسیار مزدحم ساخته است.

شماری از تازه واردین می گویند در اتاق های می خوابند که اقلاً ۵۰ نفر را به خود جا داده است و اگر در اتاق جا نباشد مهاجرین در بیرون می خوابند.

اما مهاجرین با پریشانی که از بی سرنوشتی خود دارند، از این شرایط اسفناک کمتر نگرانی دارند. آن ها میدانستند که سفر شان پر هزینه و دشوار خواهد بود اما بعد از آن که اتحادیه اروپایی سال قبل، شمار روز افزونی از مهاجرین را پذیرفت، آن ها تصور نمی کردند که غرب در ها بروی شان بسته کند. یگانه نگرانی آن ها برگشت دوباره به کشور های شان میباشد.

این در حالیست که از زمان عملی شدن توافق اتحادیه اروپا با ترکیه، نهاد های امدادی هیچ گونه دسترسی به به این کمپ که بنام موریا یاد میشود، ندارند. در عین زمان داکتران بدون سرحد و کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گفته اند که فعالیت خود در این کمپ ها را متوقف می کنند.

گزارش صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG