لینک های دسترسی

Breaking News

نمایشگاه عشق در فرانسه، از آدم و حوا تا امروز


نمایشگاه عشق در موزیم لوفر فرانسه

نمایشگاهی در موزیم "لوفر" فرانسه "عشق" را از ازل، خلقت آدم و حوا و بیرون شدن آنان از بهشت، تا عصر کنونی سوژه قرار داده است.

ماری لاواندیه، مدیر این موزیم می‌گوید که نمایشگاه این دیدگاه را که عشق، ناگهانی، حیاتی و جهانی است، به چالش گرفته است و نشان می‌دهد که عشق تنها یک پدیدۀ اجتماعی نه بلکه نوعی قرارداد نیز است.

زیو گوراریه، مسوول نمایشگاه عشق، گفته است این نمایشگاه رد پای عشق را از روز ازل، از داستان آدم و حوا گرفته تا عصر امروز دنبال می کند و شیوه های گوناگون عشق ورزی در طول تاریخ را برای مخاطب تصویر می‌کند.

تابلوی مسما به "آدم و حوا"
تابلوی مسما به "آدم و حوا"

آثار این نمایشگاه نمایانگر آنست که در دوران باستان، زن وسیله‌ یی برای لذت و فریب بود و عشق به عنوان مانعی بر سر راه خودشکوفایی انسان تعریف می شد.

نمایشگاه موزیم لوفر، با ارایه آثارش چون "وسوسه سنت آنتونی" عشق را در این برهه از تاریخ تصویر می کند. داستان با گذر به مسیحیت ادامه می یابد؛ دورانی که زن به عنوان همسر و مادر مفهوم دوباره پیدا می کند.

"تمثیل عفت" کاری از "هانس مملینگ"، نقاش هلندی این جنبه از عشق را پیش چشم مخاطب می گذارد.

تابلوی مسما به "تمثیل عفت"
تابلوی مسما به "تمثیل عفت"

آثار این نمایشگاه نشان می‌دهد که در قرون وسطی، شکوه "عفت" رنگ می بازد و عشق با مفاهیمی چون "انحصار طلبی" و "وفاداری" پیوند می خورد. در این دوره، مرزهای عشق زمینی و عشق معنوی کمرنگ می شود.

در قرن ۱۸، عشق بار دیگر با لذت های دنیوی پیوند می خورد. تابلوی "قفل" از "ژان اونوره فراگونار" عشق را از این منظر نشان می دهد.

تابلوی مسما به "قفل"
تابلوی مسما به "قفل"

از قرن نوزدهم، عشق به معنای رایجش نزدیک می شود.

مجسمه ی از "کامی کلودل"هنرمند فرانسه یی از دو انسان در آغوش هم و تابلویی از "کارولوس دوران" نقاش فرانسه یی، انتخاب سازماندهندگان نمایشگاه برای نمایش این جنبه از عشق بوده است.

آثار "نیکی دو سن فال" نقاش و مجسمه ساز فرانسه‌ای، عشق در دوران معاصر را زیر ذره بین قرار داده است؛ دورانی که از آزادی در عشق ورزی تجلیل می‌شود.

مسوول نمایشگاه لوفر می گوید که در این دوران، زنانگی با خوشبختی و عشق رابطۀ تنگاتنگ پیدا می کند، اما در عین حال، چالش‌های آزادی در عشق ورزی روح انسان را می خراشد.

نمایشگاه با موزاییکی از ۳۵۰ صفحه گرامافون از خاطره انگیزترین ترانه های عاشقانه تکمیل شده است که گفته می شود بر نگرش مردم نسبت به عشق تاثیر گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG