لینک های دسترسی

ریاست جمهوری یا وزارت، محمود کرزی چی می خواهد؟


محمود کرزی
برادر رئیس جمهور افغانستان بخاطر ورود به سیاست تابعیت امریکایی اشرا ترک کرد اما سخنگوی مخالفین سیاسی نگران ایجاد حاکمیت خانواده گی است.

محمود کرزی، برادر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که هدف او از ترک تابعیت امریکایی اش انجام فعالیت های سیاسی در افغانستان است. آقای کرزی واضح نساخت که هدف او نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده خواهد بود یا در نظر دارد که وارد کابینهء افغانستان شود.

بر اساس قوانین افغانستان، کاندید ریاست جمهوری باید تنها شهروند افغانستان باشد. وزرای کابینه هم باید تابعیت کشور دیگری جز افغانستان را نداشته باشند.

محمود کرزی گفت "من کاندید (ریاست جمهوری) نیستم اما می خواهم در سیاست نقش بسیار مهم، فعال و سازنده ایفا کنم و به همین خاطر پاسپورت (امریکایی) امرا تسلیم کردم."

کرزی گفت مشکلات موجود سیاسی افغانستان از فقر و اقتصاد ضعیف سرچشمه می گیرد و او تلاش خواهد کرد تا وضعیت اقتصادی کشور را بهتر سازد.

پیش از این محمود کرزی گفته بود که از نامزدی قیوم کرزی، یک برادر دیگر رئیس جمهور کرزی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ حمایت می کند. اما حال آقای کرزی می گوید "خب، قیوم تا حال نامزدی اشرا اعلان نکرده است. من از کاندیدی حمایت خواهم کرد که رئیس صاحب (رئیس جمهوری کرزی) از او حمایت کند."

رئیس جمهور کرزی، که قرار است تا ۱۵ ماه دیگر از قدرت کنار برود، تا حال فرد مورد نظراش برای احراز ریاست جمهوری افغانستان را مشخص نساخته است. عمر داوودزی، سفیر افغانستان در پاکستان، هم گفته است که او وابسته به گروهی سیاسی است که در راس آن رئیس جمهور کرزی قرار دارد. به گفتهء آقای داوودزی، این گروه از کاندید مشخصی در انتخابات سال آینده حمایت خواهد کرد.

نگرانی مخالفین

فاضل سانچارکی، سخنگوی جبهه ائتلاف ملی افغانستان به رهبری داکتر عبدالله گفت که ترک تابعیت امریکایی و شرکت در روند سیاسی، تصمیم شخصی و حق شهروندی محمود کرزی است. اما سانچارکی هشدار داد که امکان دارد منابع و تسهیلات دولتی صرف پیروزی یکی از برادران رئیس جمهور کرزی در انتخابات آینده گردد.

آقای سانچارکی گفت "وقتی برادر یک رئیس جمهور یا کاندید می شود یا در تیم بعدی حضور فعال می گیرد، تردیدی باقی نمی ماند که مانند انتخابات قبلی از امکانات دولتی سؤاستفاده صورت خواهد گرفت."

سانچارکی همچنان از خطر موروثی شدن قدرت در افغانستان اظهار نگرانی کرده گفت که این کار به زیان تقویت دموکراسی خواهد بود.

محمود کرزی در سال ۱۹۵۷ در ولایت کندهار تولد یافت و در سال ۱۹۷۴ از لیسه حبیبه کابل فارغ گردید. او در سال ۱۹۷۵ به پوهنتون طبی کابل راه یافت اما پس از یک سال تحصیلات عالی را ترک گفت و رهسپار ایالات متحده امریکا شد. آقای کرزی ازدواج کرده و چهار دختر دارد.

بدنبال افشای بحران مالی کابل بانک دو سال قبل، آقای کرزی و شمار دیگر از وابستگان مقامات بلندپایه دولت افغانستان به دستبرد به منابع این بانک متهم شدند. محمود کرزی این اتهامات را رد نموده می گوید که او فقط سهم دار کابل بانک بود.
XS
SM
MD
LG