لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات مالی می گویند همه گروگانها آزاد شده اند


وزارت خارجۀ ایالات متحده می گوید، در میان نزده تن از کشته شدگان حملۀ روز جمعه بر هوتل رادیسون در مالی، یک امریکایی نیز شامل می باشد.

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت"این اعمالِ دهشت افگنان، تنها ارادۀ ما را در مبارزۀ مشترک علیه آن گروه ها تقویت می بخشد".

به گفته پولیس مالی هر دو حمله کننده کشته شده، پنج تن به شمول دو پولیس مجروح گردیده و ۱۲۶ نفر به شمول دو کانادایی، شش امریکایی و شهروندان آلمانی نجات داده شد.

تندروان شدیداً مسلح، روز جمعه ۱۷۰ تن را در یک هوتل در مرکز مالی گروگان گرفتند اما سربازان مالی با حمایت نیرو های ویژۀ ایالات متحده و فرانسه هوتل را دوباره تصرف و گروگان ها را رها کردند.

مقام های امنیتی می گویند که هوتل رادیسون بلو تحت کنترل است. پیش از آن قوای صلح ملل متحد رقم کشته شدگان را ۲۷ نفر اعلام کرده بودند اما تازه ترین گزارش ها ارقام ضد و نقیص را ارایه می دارد.

وزیر اطلاعات مالی اعلام کرد همه گروگانها در هوتل رادیسون بلو آزاد شده اند. هنوز وضعیت مهاجمان یا گروگانهای کشته شده، مشخص نیست.

مقام های بلجیم می گویند، جفری دیودونه از دیپلومات های این کشور در میان کشته شدگان است.

در میان گروگانان شهروندان فرانسه، بلجیم، آلمان، هند، چین، کانادا، ساحل عاج و ترکیه شامل بود.

آژانس رویترز گزارش داده که گروه اسلامگرای "المرابطون" مسوولیت حمله به هوتل رادیسون در پایتخت مالی را بر عهده گرفته است.

اگر نقش این گروه تایید شود، این گروه از شاخه های القاعده در شمال افریقا است.

اسم این گروه، اشاره به حکومت اسلامی "المرابطون" دارد که در سالهای ۱۰۵۶ تا ۱۰۶۰ میلادی در شمال آفریقا و بخشی از آندلس، در جنوب اسپانیا فرمانروایی کردند.

سخنگوی اردوی امریکا می گوید شش شهروند امریکایی در میان نجات یافتگان از هوتل رادیسون در پایتخت مالی هستند.

XS
SM
MD
LG