لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا به جنوب آسیا سفر می کند


قرار است جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده در جریان این سفر، ملاقات های در سطوح بلند داشته باشد.

قصرسفید در زمانی پالیسی خود را در قبال افغانستان بازنگری کرد که وضعیت جیوپولیتیک در منطقه در حال تغییر است.

چین با رشد قدرت نظامی و اقتصادی نفوذش را در سرتاسر کشور های جنوب آسیا گسترش می دهد.

اما، دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، خواهان نقش بزرگتر هند در منطقه است.

"از آنان ]هند[ می خواهیم در افغانستان، ما را بیشتر کمک کند به ویژه در عرصۀ همکاری های اقتصادی و انکشافی."

مقامات پاکستانی در مورد نقش بیشتر هند در افغانستان، واکنش نشان داده و گفته اند که هیچ گونه نقشی نظامی و سیاسی هند را در افغانستان نخواهند پذیرفت.

شاهد خاقان عباسی، صدراعظم پاکستان، در سفری که برای اشتراک در مجمع عمومی ملل متحد به نیویارک داشت، نقش نظامی و سیاسی هند را در افغانستان غیر قابل قبول خواند.

آقای عباسی گفته است که "هرگونه نقش نظامی و سیاسی هند در افغانستان برای ما غیر قابل پذیرش است. فکر می کنم این امر فقط به پیچیدگی اوضاع منجر شده و هیچ مشکلی را حل نمی کند."

عمرصمد، سفیر پیشین افغانستان در کانادا و فرانسه این اظهارات صدراعظم پاکستان را دور از روابط و اساسات دیپلوماتیک عنوان کرد.

آقای صمد در مورد گفت " اظهارات تازۀ صدراعظم پاکستان در مورد روابط افغانستان با هند، خارج از هر گونه تعامل سیاسی و دیپلوماتیک بوده و نهایت نا چاری اسلام آباد را در قبال ستراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان و پاکستان نشان می دهد."

اما، هند در این عرصه محتاطانه گام بر می دارد. در اوایل ماه سپتمبر، دهلی جدید توافق کرد که همکاری های بیشتری را برای نیروهای دفاعی افغانستان فراهم کند. هند از قبل بیش از دو میلیارد دالر را در عرصه اقتصادی به افغانستان کمک کرده است.

مقامات افغان مانند احمدشاه کتوازۍ، دیپلومات افغان در واشنگتن دی سی، می گوید که آنان خواهان روابط دوستانه با هر دو کشور بوده و تاکید می ورزد که هند در عرصۀ غیرنظامی و غیرسیاسی با افغانستان همکاری کرده است.

آقای کتوازی گفت "هند در عرصه های صحت، معارف، زیربناها و نهاد های دموکراتیک با افغانستان همکاری کرده است. هیچ کشوری و یا هیچ کسی با این اقدامات نباید مخالفت کند."

اما در پاکستان افراد زیادی اند که با نقش هند در افغانستان مخالفت دارند و این رقیب دیرینۀ هند ممکن احساس خطر کرده و در عوض، حمایت ادعا شدۀ خود را به گروه های جنگجو مستقر در افغانستان افزایش دهد.

شمیلا چوهدری که در حکومت بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در عرصۀ پالیسی کشور های جنوب آسیا کار کرده است گفت که پالیسی جدید امریکا عاری از نقیصه نیست.

خانم چوهدری افزود "با این شیوۀ که ادارۀ آقای ترمپ، پالیسی افغانستان را طرح ریزی کرده است، در حقیقت در تضاد با خود پالیسی قرار دارد. از یک طرف، ما فشار بیش از حد بر پاکستانی ها وارد میکنیم و همچنان از آنان می خواهیم کار بیشتری به ایالات متحده انجام دهند و هم از اسلام آباد می خواهیم روابط خود را با گروه های تندرو قطع کند. از جانب دیگر از هند می خواهیم تا برای افغانستان کار های بیشتر انجام دهد. این امر پاکستان را تحریک می کند."

برای جیم متیس، چین با اقداماتش، فعالیت های وزیر دفاع امریکا را برای حفظ توازن منطقه یی را مغلق تر ساخته است.

بیجینگ همچنان به خاطر افزایش سریع روابط دفاعی واشنگتن با دهلی جدید، برآشفته است، روابط که هند انتظار دارد با سفر جیم متیس به آن کشور، بیشتر گسترش یابد.

گزارش: بِل گَل - صدای امریکا

XS
SM
MD
LG