لینک های دسترسی

Breaking News

مایک پنس: حمله بر یک متحد ناتو، حمله بر تمام ناتو است


مایک پنس خواستار گسترش تجارت میان ایالات متحده و کشورهای حوزۀ بالکان شد

معاون ریاست جمهوری ایالات متحدۀ امریکا بر ارادۀ قوی واشنگتن به محافظت از متحدان ناتو در برابر حملات تاکید کرد.

مایک پنس پس از دیدار با رئیس جمهوران استونیا، لاتویا و لیتوانیا در شهر تالین مرکز استونیا به خبرنگاران گفت که ایالات متحده به حمایت از متحدان خود محکم ایستاده و به گفتۀ وی "حمله بر یکی از مایان، حمله بر تمام ما است".

استونیا در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیۀ اروپایی را به عهده دارد، چندین کشور حوزۀ بالکان عضویت این اتحادیۀ ۲۸ عضوی را دارند.

مایک پنس گفت که ایالات متحده و حوزۀ بالکان از ورای گسترش روابط تجارتی که اکنون ارزش آن به ۳.۵ میلیارد دالر می رسد و افزایش سرمایه گذاری های دوجانبه، در صدد یافتن راه های جدید برای افزایش رفاه استند.

این در حالی است که رئیس جمهور ترمپ چندین بار ناتو را سازمان منسوخ خوانده و گفته است که ادامۀ همکاری ایالات متحده با ناتو منوط به آن است که کشورهای این پیمان کم از کم دو درصد عواید شان را صرف هزینه های نظامی خویش کنند.

منشور سازمان ناتو از بدو تاسیس، حمله بر یک عضو این پیمان را حمله بر تمام اعضای آن تفسیر کرده است.

قرار است آقای پنس از سربازان بریتانیایی، فرانسه‌ای و امریکایی ناتو که در استونیا مستقر اند نیز دیدن کند.

ناتو حدود ۴۰۰۰ سرباز و شمار زیاد تجهیزات و جنگ افزار خود را در سه کشور حوزۀ بالکان و پولند مستقر کرده است تا با حضور روز افزون نظامی روسیه در این منطقه مقابله کند.

معاون ریاست جمهوری روسیه در این سفر به گرجستان و مونتینیگرو نیز سفر خواهد کرد، دو کشوریکه با فشار شدید روسیه مقابل استند.

گزارش: خبرگزاری اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG