لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو: با نظر رئیس جمهور ترمپ کاملاً موافقیم


قبل از ایجاد تنش ها میان ایالات متحده و روسیه، رهبران دو کشور امیدوار بودند تا روابط میان واشنگتن و مسکو، بهبود یابد

یک روز پس از اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر اینکه روابط میان امریکا و روسیه در "پائین ترین سطح" قرار گرفته و آنرا "خطرناک" توصیف کرد، قصر کرملین گفت که "کاملاً" با اظهارات رئیس جمهور ترمپ، موافق است.

آقای ترمپ روز پنجشنبه در یک پیام تویتر نوشت که "روابط ما با روسیه نسبت به هر زمان دیگر در سطح پائین و خطرناک قرار گرفته است."

اظهارات آقای ترمپ در حالی بیان شده است که قصر سفید تعزیرات جدید علیه روسیه را توشیح کرد.

آقای ترمپ روز چهار شنبه بستۀ پیشنهادی تعزیرات جدید علیه روسیه را که از سوی کانگرس امریکا تصویب شده بود، توشیح کرد، اقدام که مسکو آنرا به مثابۀ "جنگ تمام عیار تجارتی" عنوان کرد و اعلام کرد که اقدام ایالات متحده امیدی را که برای بهبود روابط میان دو کشور ایجاد شده بود، پایان بخشید.

در واکنش به اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده، دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز جمعه گفت که "ما کاملاً با این نظر [نظر رئیس جمهور امریکا] موافقیم."

در همین حال، زیگمار گابریل، وزیر خارجۀ آلمان، روز جمعه گفت که تعزیرات تازه وضع شدۀ ایالات متحده بر روسیه بی نهایت مشکل آفرین است.

آقای گابریل که روز جمعه در شهر شمالی ولفسبورگ آلمان صحبت می کرد، با انتقاد از ایالات متحده گفت که "واضح است که آنان در جستجوی منافع اقتصادی اند و فکر می کنم که چنین چیز قابل قبول نیست."

کانگرس ایالات متحده لایحه تعزیرات جدید علیه روسیه، ایران و کوریای شمالی را هفته گذشته در هر دو مجلس نمایندگان و سنا با اکثریت آرا تصویب کرد به تعقیب آن، رئیس جمهور ترمپ روز چهارشنبه لایحۀ تصویب شده را توشیح کرد.

ریشۀ تنش های جدید میان واشنگتن و مسکو به ادعای مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده بر می گردد.

برخی از مقامات امریکایی روسیه را به دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده کرده اند، اتهامی که از سوی مسکو رد شده است.

با وجود چنین اتهامات، ادارۀ ترمپ مخالف وضع تعزیرات جدید علیه روسیه بوده است. قصر سفید استدلال کرده است که بهبود روابط میان واشنگتن و مسکو، مستلزم انعطاف پذیری است. اما پس از ماه ها تحقیقات در مورد روابط میان مقامات کمپاین انتخاباتی رئیس جمهور ترمپ و برخی از مقامات روسی، اعضای حزب جمهوری خواه و دموکرات در کانگرس ایالات متحده، از وضع تعزیرات جدید برضد روسیه، حمایت کردند.

پس از وضع تعزیرات جدید علیه روسیه، مسکو نیز خاموش نماند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز یکشنبه اعلام کرد که تا تاریخ اول سپتمبر ۲۰۱۷ میلادی، ۷۵۵ دپلومات امریکایی را از کشورش اخراج خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG