لینک های دسترسی

Breaking News

بازگشایی مساجد؛ تجربهٔ رمضان به امریکا باز گشت


افطاری در مسجد دارالهجره در ایالت ویرجینیا
افطاری در مسجد دارالهجره در ایالت ویرجینیا

در حالی که آمار ابتلا به کروناویروس در امریکا نسبتا رو به کاهش بوده و هر روز تعداد بیشتری از ساکنان این کشور واکسین می‌شوند، مساجد بیشتری نیز دروازه‌های خود را به روی مسلمانان در ماه رمضان باز کرده اند.

مسلمانان امریکا که حدود یک درصد کل نفوس این کشور را تشکیل می‌دهند، ماه رمضان سال گذشته را در حالی سپری کردند که به دلیل گسترش کروناویروس اجازه گردهمایی و حضور گسترده در مساجد را نداشتند.

با وجود بازگشایی مساجد اما، هنوز مسلمانان برای ورود به آن باید ماسک بپوشند، درجهٔ گرمای بدن‌شان قبل از ورود به مساجد دیده شود و نیز تعداد افرادی که اجازهٔ حضور در مساجد را دارند، باید نیمی از ظرفیت آن باشد.

امیر محمد، ساکن الکساندریا در ایالت ویرجینیا به صدای امریکا می‌گوید، با این همه، همین‌که اجازهٔ حضور دوباره در مساجد را یافته اند، نعمت بزرگی است.

امام نعیم بیگ، مسول ارتباطات مرکز اسلامی دارالهجره در ایالت ویرجینیا نیز این را تایید می‌کند.

او در گفتگویی با صدای امریکا گفت: " مردم از اینکه مساجد دوباره باز شده بسیار خوشحال اند. این برای‌شان فرصتی فراهم می‌کند که یکی‌دیگر را ببینند و یکجا با هم عبادت کنند – حس بودن در میان مردم که در خانه به آدم دست نمی‌دهد. "

امام بیگ گفت که سال گذشته، برخی مساجد از تکنالوژی جدید و رسانه‌های اجتماعی برای نزدیک کردن مسلمانان در ماه رمضان کار گرفتند.

او می‌گوید: " هنوز هم مراسم عبادت شب‌های جمعه را در صفحه فیس‌بوک مسجد خود به صورت زنده پخش می‌کنیم. "

علاوه بر این، برخی مساجد از نشرات زندهٔ رسانه‌های اجتماعی برای اجرای برنامه‌های آموزشی نیز به ویژه برای جوانان کار می‌گیرند.

همچنین مساجد و مراکز اسلامی، با حفظ مقررات اجتماعی کروناویروس، مشغول کارهای خیره و توزیع مواد غذایی به مردم در جریان ماه رمضان اند.

مرکز اسلامی امریکا، یک سازمان خیریه در الکساندریا می‌گوید که امسال بار دیگر توانسته برنامه‌های غذایی ماه رمضان خود را از سر بگیرد.

سوسن احمد، هماهنگ‌کنندهٔ برنامه‌های مرکز اسلامی امریکا می‌گوید که افراد داوطلب برای همکاری با این برنامه، تنها مسلمانان نه که غیرمسلمانان را نیز شامل می‌شود.

XS
SM
MD
LG