لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از وجود طالبان پاکستانى در اچین ننگرهار


کم از کم صد تن از سران قومى ولسوالى اچين شينوار به گونه اعتراض در مقر شوراى ولايتى ننگرهار گردهم آمدند و از وجود طالبان پاکستانى در مناطق شان شکايت داشتند.

حاجى ملاجان شينوارى يکى از اينها که به نمايندگى از ديگران صحبت مى کرد گفت مدت سه ماه می شود که به رهبرى منگل باغ يکى از قوماندانان طالبان پاکستانى چندين گروه انان وارد ولسوالى اچين شده ودست به فعاليت هاى دهشت افگنى زده است.

حاجى ملاجان می گويد "از مدت خيلى گذشته به اينطرف به آنجا آمده اند و به نام لشکر اسلام مى جنگند، با ما ظلم می کنند، وسايط ما را به غارت می کشند، پسران ما را اختطاف می کنند، ماين هاى کنار جاده را در سرکهاى ما جاسازى می کنند."

اين متنفذ قومى می گويد طالبان پاکستانى به ايشان گفته اند که در بايد به آنها در مناطق خود اجازه فعاليت بدهند ودر غير ان به همه مردم منطقه مشکلات جدى را به بار خواهند اورد.

وى گفت که مشکل شان را با وزارت داخله واداره عمومى امنيت ملى نيزشريک ساخته اند ولى هنوز در مورد هيچ اقدام برداشته نه شده است.

اختر محمد شينوارى يکتن ديگر از اين سران قومى است می گويد جنگجويان لشکر اسلام راه هاى مواصلاتى شان را بروى ترافيک مسدود نموده و جلو ورود مواد غذايى و ادويه جات را به ولسوالى اچين گرفته اند.

وى در مورد می گويد "تقريباً که سه چهار ماه می شود سرک هاى ما مسدود ميباشد،راه ها همه بسته است،کار و بار ما بسته است، بازار مسدود است، درگيری هاى مسلحانه با ما ادامه دارد،مردم ما غرض دفاع از جان ومال خود همين اکنون نيز در کوه ها در بين برف به سرمى برند، مابه دولت مرکزى نيز صداى خود را رسانيده ايم ولى هيچ اقدام در مورد برداشته نه شده است."

هشدار به خیزش مردمی

سران قومى ولسوالی اچین هشدار می دهند در صورتيکه مشکل شان حل نشود در برابر طالبان پاکستانى و حکومت افغانستان دست به خيزش مسلحانه می زنند.

در همين حال، ذبيح الله زمرى، عضو شوراى ولايتى ننگرهار ضمن تائيد مشکلات مردم اچين ميگويد "رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان درجریان است که از منگل باغ و افرد منگل باغ اینجا استند، شکایت دارند. حکومت باید اقدامات جدی و عاجل در این عرصه انجام دهد تا مردم ما در منگل باغ از گرونگیری رها شوند."

احمدضياء عبدالزى، سخنگوى والى ننگرهار در مورد حل اين مشکلات از ايجاد پوليس محلى در ولسوالى اچين حرف می زند. او افزود "ایجاد پولیس محلی یکی از پلان های ما است و یک اطمینان جدید به مردم ولسوالی اچین می دهیم که همه امکانات خود را بکار می بریم."

انفجارات کنار جاده يى در ننگرهار تنها از همين ولسوالى گزارش داده ميشود،چندى قبل مردم محل در برابر طالبان پاکستانى دست به خيزش مسلحانه زده بودند که اکنون نيزاين خيزش ها به گونه کم رنگ ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG