لینک های دسترسی

Breaking News

روش ساده و ارزان برای تصفیۀ آب آشامیدنی


تفاوت بین آب کثیف و آب پاک

آب آشامیدنی صحی یک عنصر حیاتی برای جلوگیری از امراض ومتظمن صحت انسان هاست. اما از روز جهانی آب امروز سه شنبه سوم حمل در حالی تجلیل به عمل می آید که بر اساس آمار سازمان جهانی صحت، ۶۶۳ میلیون نفر در سراسر دنیا به آب آشامیدنی صحی دسترسی ندارند.

قیمت بلند وسایل تصفیه آب سبب شده است تا بسیاری ها از دسترسی به آب صحی محروم باشند. اما تکنالوجی ممکن این مشکل را حل سازد.

محققین یک غشاء کوچکی را ساخته اند که می تواند سریعتر و ارزان تر، شیوه های فعلی آب را تصفیه کند.

متخصصین محیط زیست در پوهنتون برکلی کالیفورنیا می گویند که این وسیله را از یک نوع مواد که در ساخت پنسل از آن استفاده می شود ساخته اند تا ارزان و فراون به دسترس قرار گیرد.

باو شان می دستیار پروفیسور در پوهنتون برکلی که ساخت این وسیله تصفیه آب هدف او بود می گوید از دوران کودکی اش در چین به ارزش آب آشامیدنی پاک پی برده بود. این وسیله بهتر تصفیه آب، از گرافن ساخته شده است که صد هزار بار نازکتر از موی انسان می باشد. گرافن نوعی از کاربن متصل به شکل ورق با ضخامت یک اتم میباشد.

باو شان می می گوید این وسیله تصفیه آب را از گرافیت که یک نوع مواد در ساخت پنسل میباشد، ساخته اند تا ارزان تر و فراون تر به دسترس قرار گیرد.

این بدان معناست که این غشاء کوچک و نازک می تواند، فاضلات آب را از نل گرفته تا سیستم های بزرگ فلتر کند.

غشاء کوچک گرافیت به عنوان یک شبکه پر پیچ وخم برای عبور مولکول های آب کار میدهد. آب از طریق قشرهای که با یک فاصله از هم جدا شده است عبور میکند وهر یک از این قشر ها انواع آلودگی آب را از بین می برد.

Right To Clean Water
Right To Clean Water

در حال حاضر محققان سرگرم بهتر ساختن این وسیله اند. آنها امیدوارند تا کارشان منتج به یافتن راه حل ها برای تصفیه آب در سراسر جهان شود تا آب آشامیدنی صحی برای هر کس در هر جا، و به ویژه برای مردم افغانستان قابل دسترس باشد.

افغانستان اقليم خشک داشته ومحاط به خشكه مـیباشد. عدم بارندگی در چند سال اخير، نبود سيستم کاناليزاسيون، اعمار خانه های خود سر و کندن چاه های بدون جواز در شهر ها، نبود سيستم درست فاضلاب، ومسایل دیگر باعث شده است تا از يك سو آب های سطحی در افغانستان در معرض خطر قرار بگیرد و از سوی هم ميزان آلوده گی آب افزایش یابد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در مراسم گشایش میله عنعنوی دهقان در کابل گفت که نظام توزیع آب در افغانستان عادلانه نیست ، هرگاه آب عادلانه توزیع شود حاصلات زراعتی کشور بالا می رود از این رو باید حکومت تنظیم و مدیریت آب را بدست خود بگیرد.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: رویا زمانی

XS
SM
MD
LG