لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید مشترک اوباما و کرزی بر برقراری افغانستانی امن و با ثبات


بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده و حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان درحاشیه جلسه ناتو در شیکاگو یکشنبه ملاقات کردند. آنها به طور مشترک بر برقراری افغانستانی امن و باثبات تاکید کردند.
آقای اوباما به آنچه اجماع نظر وسیع قوای ایساف به انتقال کامل امنیت به افغانها و ضرورت ادامه حمایت بین المللی دانست، اشاره کرد.
اوباما گفت: "همچنین ما یک تصویر از وضعیت بعد از سال 2014 را ترسیم کرده ایم که درآن نقش جنگی ما پایان یافته است، جنگ درافغانستان طوریکه می فهمیم ختم شده است، اما تعهد به دوستی و شراکت با افغانها ادامه دارد."
آقای اوباما گفت موافقت نامه شراکت استراتژیکی که او و آقای کرزی قبلا در ماه روان امضا کردند بخشی از تصویر مشترک برای افغانستان است. افغانستانی که به گفته رئیس جمهور اوباما در مرحله گذار از چند دهه جنگ به یک دهه ی دگرگون ساز صلح، ثبات وانکشاف است.
حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان گفت او تعهد حکومتش را به تکمیل انتقال مسوولیت های امنیتی به افغان ها تا ختم سال 2013 تاکید ورزیده است، و درمرحله تکمیل ساختن خروج قوای خارجی از افغانستان است. آقای کرزی گفت بنابراین افغانستان دیگر باردوش جامعه بین المللی نیست.
رئیس جمهور افغانستان گفت اما کشورش به حمایت جاری نیاز دارد.
کرزی گفت: "درعین زمان، جامعه جهانی به طورخاص ایالات متحده، و ائتلاف ما در ناتو و ایساف برای اطمینان از اینکه گامها قوی و باثبات برداشته می شود با ما خواهد بود، و درحالی ما را حمایت می کند که ما آن گامها را به سمت 2024 برمی داریم زمانیکه افغانستان به طور وسیعی از خودش دفاع خواهد کرد و خودکفا خواهد بود."
رئیس جمهور اوباما و رئیس جمهورکرزی قربانی های زیادی را که توسط امریکاییان و قوای ایالات متحده درافغانستان و عساکر شرکای ائتلاف آنها داده اند، اذعان داشتند.
اندرس فوه رسموسن، منشی عمومی ناتو قبلا گفت درحالی که نیروهای آیساف از افغانستان خارج می شوند ناتو متعهد برای کمک به امنیت دائمی، ازجمله آموزش نظامیان افغان است.
رسموسن گفت: "برای خروج از افغانستان عجله یی نیست، ما به تعهدمان برای عملیات در افغانستان باقی هستیم وشاهد ختمی موفقیت آمیز خواهیم بود. هدف مان، ثبات مان، جدول زمانی مان تغییر ناکرده باقی می ماند."
رسموسن تاکید ورزید اگرچه که فرانسوا هولاند، رئیس جمهور فرانسه طرحش را برای خروج عساکر فرانسوی تاخم سال روان مجددا تصریح کرده است گفت که آقای هولاند می گوید فرانسه افغانستان را به طریق دیگر حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG