لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها در قبال بازگشایی راه مواصلاتی ناتو از پاکستان به افغانستان


وزیر خارجه ایالات متحده میگوید در صحبت تلیفونی که با حنا ربانی کهر، همتای پاکستانی خود به روز سه شنبه داشت، خانم کهر همچنان اطمینان داد که پاکستان به خاطر منافع علیای صلح و امنیت افغانستان و منطقه، تادیات حمل و نقل را از ایالات متحده درخواست نخواهد کرد.

کلنتن طی یک اعلامیه اظهار داشت که وی به نوبه خود مراتب تاسف واشنگتن را به خاطر کشته شدن اشتباهی ۲۴ سرباز پاکستانی که ماه نوامبر سال قبل در امتداد سرحد با افغانستان هلاک شدند ابراز داشت. وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که از هلاکت سرباز های پاکستان متأسف می باشد اما بیانیۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده حاوی پوزش رسمی کلنتن نیست.

ویکتوریا نیولاند، نظاق وزارت خارجه ایالات متحده در نشست خبری روز سه شنبه گفت "چنانیکه اعلامیه واضح میسازد، اشتباهاتی از دو جانب سر زد که به قیمت از دست رفتن جان تمام شد و ما از این درک متاسف هستیم."

اعضای کمیته دفاعی کابینه پاکستان که متشکل از وزرای ارشد و قوماندان های عالی آن کشور میباشد، در اوایل روز سه شنبه طی جلسه ای در مورد راه های مسدود شده اکمالاتی ناتو، بحث نمودند.

راجا پرویز اشرف، نخست وزیر جدید پاکستان در جریان این نشست طی اعلامیه ای گفت که مسدودی راه مواصلاتی پاکستان به روی اکمالات ناتو نه تنها به روابط پاکستان با ایالات متحده صدمه میزند بلکه روابط با ۴۹ کشور عضو پیمان ناتو را هم خدشه دار میسازد.

او گفت "پاکستان خواهان روابط مشترک با ایالات متحده بر اساس احترام دو جانبه، و منافع مشترک میباشد. ما همواره در راه برآورد مقاصد و اصول منشور ملل تلاش نموده ایم. ما متعهد به همکاری با جامعه بین المللی برای مبارزه با دهشت افگنی هم در سطح متطقه و هم در جهان می باشیم، و این کار را با تحمل و بردباری مسلسل انجام داده ایم تا منافع علیای ملی پاکستان را به یک شکل موثر و جامع حفاظت نموده باشیم."

جنرال جان الن، قوماندان نیرو های ناتو در افغانستان از تصمیم اسلام آباد برای گشایش دوبارۀ راه مواصلاتی پاکستان به افغانستان استقبال کرد. جنرال الن، می گوید که این تصمیم پاکستان به معنای تداوم کمک پاکستان برای تحکیم امنیت در افغانستان است.

بعد از کشته شدن ۲۴ عسکر پاکستانی در ماه نوامبر، آن کشور تقاضای پوزش خواهی رسمی را از ایالات متحده نموده و همچنان تقاضا نمود که حملات طیاره های بدون پیلوت امریکایی به مناطق قبایلی پاکستان، متوقف شود. این حمله همچنان منجر به آن شد که پارلمان پاکستان، روابط آینده آن کشور را با ایالات متحده بازبینی نماید. واشنگتن در حالیکه به این خواهشات پاکستان توجه ننمود ولی از کشته شدن عساکر پاکستانی در آن حادثه، اظهار تاسف کرد.

ادریس بختیاری تحلیل گر پاکستانی میگوید پاکستان خواهان معذرت خواهی بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در مورد حادثه پوسته سرحدی سلاله بود و مذاکرات بین دو کشور جریان داشت.

"وزیر خارجه امریکا در مورد پوسته نظامی سلاله اظهار تاسف نمود که پوزش خواهی نبود، ولی اظهار تاسف از جانب ایالات متحده به نظر من رسیدن به یک تفاهم بین پاکستان و ایالات متحده است."

تصمیم بازگشایی راه های اکمالاتی ناتو، در پی سفر یک هیات بلند رتبۀ امریکایی به اسلام آباد صورت می گیرد که در آن جنرال جان الن، فرمانده ارشد نیرو های امریکایی و ناتو نیز شامل بود.

اما لیزا کرتیس، تحلیل گر ارشد بنیاد هریتج مستقر در واشنگتن میگوید باز گشایی راه های اکملاتی ناتو از طریق پاکستان برای نایل شدن به اهداف ایالات متحده در افغانستان موثر نخواهد بود، زیرا به مشکل بنیادی که همانا حمایت پاکستان از طالبان و گروه حقانی میباشد، توجه نشده است. کرتیس میگوید پاکستان هیچگاه نه تشریح داده و نه از عدم اقدام علیه دشمنان ایالات متحده ، معذرت خواسته است، دشمنانی که در داخل خاک پاکستان، پناه گاه های امن دارند.

XS
SM
MD
LG