لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو خواستار قطع عملیات غیرقانونی روسیه در اوکراین شد


اندرس فوگ راسموسن، سرمنشی عمومی ناتو این موضوع را امروز جمعه، در نشستی اضطراری در بروکسل جهت بحث روی بحران در حال وخامت اوکراین، ابراز داشت.

او به اشاره به تصاویر ماهواره ای که ناتو روز پنجشنبه منتشر کرد، گفت حالا روشن است که سربازان و تجهیزات روسیه بطور غیر قانونی از مرز اوکراین عبور کردند و وارد جنوب شرق اوکراین گردیدند.

آقای راسموسن افزود که این یک حادثه انفرادی نبوده بلکه بخشی از طرحی است که ماه ها، برای بی ثبات ساختن اوکراین روی آن کار شده است.

روسیه بارها مسلح ساختن شورشیان طرفدار مسکو یا اعزام هساکر برای کمک به آنها را رد کرده است.

سرمنشی ناتو همچنین گفت که مسکو از روسیه و از داخل اوکراین بسوی اوکرائینی ها تیراندازی کرده است. ناتو تخمین می کند که در شرق اوکراین حدود یک هزار سرباز روسی موجود اند و به گفته آنها ۲۰ هزار سرباز دیگر در نزدیکی مرز مستقر شده اند.

کییف برای مقابله با جدایی طلبان که در شرق آنکشور فعالیت دارند از ناتو درخواست کمک کرده است. گفته می شود که شورشیان اوکراینی از حمایت مسکو برخوردار هستند.

آقای راسموسن گفت او در نشست رهبران ناتو در ویلز، به پترو پورشنکو، رئیس جمهور اوکراین از حمایت کامل ناتو و همبستگی نیرومند با کشورش اطمینان خواهد داد.

آقای راسموسن همچنین گفت که ناتو میخواهد جهت کمک با بلندبردن توانیایی های نیروهای چند صندوق کمک تاسیس کند. او گفت صندوق ها در عرصه های لوژستیک، فرماندهی و کنترول، دفاع تهدیدات انترنیتی ، و پرسنل نظامی ایجاد خواهد شد.

در این میان، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، روسیه را به حمله به شرق اوکراین متهم کرده اند و می گویند مسکو باید با تحریم های بیشتر مجازات شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنها این اتهام را روز جمعه در نشستی در میلان ایتالیا ابراز داشتند. ناتو گفت مسکو دست کم یک هزار سرباز و تسلیحات سنگین وارد منطقه کرده است.

وزیر امور خارجه سویدن گفت " ما با دومین هجوم روسیه به اوکراین در ظرف یک سال روبرو هستیم" و افزود که قطعات نظامی آن بگونه ای تهاجمی در اوکراین عمل می کنند.

وزیر امور خارجه استونیا گفت اتحادیه اروپا باید برای وضع تحریم های جدید ممکنه بر روسیه آمادگی بگیرد.

رئیس جمهور رومانیه روز جمعه در بخارست گفت افزون بر تحریم های جدید، اعضای ناتو باید اردوی اوکراین را تقویت کنند.

XS
SM
MD
LG