لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: کمک به افغانستان همسو با منافع اروپا است


منشی عمومی ناتو و وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه با رئیس جمهور افغانستان ملاقات کردند.

ینز استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو می گوید که کشور های عضو آن پیمان دلایل قوی برای ادامه حمایت از افغانستان دارند.

آقای استولتنبرگ روز چهارشنبه در سفر به کابل گفت که کشور های عضو ناتو به درخواست دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر اعزام سربازان بیشتر و افزایش مصارف نظامی در افغانستان پاسخ مثبت خواهند داد.

دونالد ترمپ در ماه گذشته میلادی هنگام اعلام استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان، خواستار افزایش نقش ناتو در افغانستان شده بود.

این درخواست آقای ترمپ با واکنش های متفاوت سیاسی در اروپا روبرو گردید.

در آلمان، حزب محافظه کار انگلا مرکل از حامیان ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان است. اما حزب لیبرال دیموکرات های آزاد و حزب سبز ها – دو شریک احتمالی حکومت ایتلافی آینده آلمان – در مورد افزایش سهم ناتو در افغانستان ابراز شک و تردید کرده اند.

در ایتالیا، حزب پنج ستاره که در نظر سنجی های کنونی در صدر قرار دارد، گفته است که در صورت برنده شدن در انتخابات اوایل سال آینده میلادی، سربازان ایتالیایی را از افغانستان خارج می کند.

با این همه، ینز استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو ضمن قدردانی از نقش آلمان در ماموریت حمایت قاطع گفت اطمینان کامل دارد که آلمان به حمایت خود از این ماموریت ادامه خواهد داد.

منشی عمومی ناتو یک بار دیگر تاکید کرد که ماموریت جنگی سربازان ناتو از سر گرفته نخواهد شد و نقش آنان تنها به آموزش دهی، مشوره دهی، تجهیز و تمویل نیرو های افغان محدود خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG