لینک های دسترسی

Breaking News

سرپیچی از قیود شب‌گردی؛ پولیس هالند ۴۷۰ نفر را بازداشت کرد


در سومین شب تظاهرات در سرتاسر هالند در اعتراض به قیود شب‌گردی که به هدف جلوگیری از گسترش کروناویروس وضع شده است، پولیس هالند بیش از ۱۸۰ نفر را بازداشت کرد.

دو شب پیشتر از آن نیز پولیس هالند در شماری از شهرهای آن کشور نزدیک به ۳۰۰ نفری را بازداشت کرد که بدون در نظر داشت قیود شب‌گردی به جاده‌ها برآمده و دست به شورش زده بودند.

گروه‌های معترض خشمگین که پولیس هالند آنان را "یاغیان" و "شورشیان" می‌خواند، در شماری از شهرهای هالند، به شمول امستردام پایتخت آن کشور، در جاده‌ها آتش افروخته، موترها را به آتش کشیده، بر پولیس سنگ پرتاب کرده و شماری از مغازه‌ها را تاراج کردند.

پس از جنگ جهانی دوم، این نخستین بار است که در هالند قیود شب‌گردی نافذ می‌شود و آنهم به توصیۀ انستیتیوت ملی صلح آن کشور تا جلو گسترش کروناویروس، به ویژه نوع جدید آن که در بریتانیا دیده شده است، گرفته شود.

سوزان وان دی گراف، یک سخنگوی پولیس هالند روز سه شنبه ۲۶ جنوری (هفتم دلو) گفت: "شورش‌هایی در گذشته داشته ایم، اما چنین شورش که چندین شب و در سرتاسر کشور ادامه یابد، بسیاد نادر بوده است. این‌بار اغتشاش تنها در ساحات شناخته شده نه بلکه بسیار زیاد گسترده بوده است."

پولیس ضد شورش در بیش از ده شهر هالند مستقر شده و در اکثر این شهرها حالت اضطرار اعلام شده و به پولیس صلاحیت داده شده است تا در صورت مشکوک شدن، افراد را تلاشی کنند.

مقام‌های پولیس هالند گفته اند که در برخی شهرها به ویژه امستردام، نیروهای امنیتی با "معترضان شورشی" درگیر شده اند و تا کنون از زخمی شدن کم از کم ده منسوب پولیس در برخورد با معترضان خبر داده شده است.

قیود شب‌گردی در هالند از روز جمعه ۲۲ جنوری تا دهم فبروری بین ساعت ۸:۳۰ شب تا ۴:۳۰ صبح نافذ خواهد بود.

حکومت هالند از اواسط دسمبر به اینسو، مکاتب، تشبثات و فروشگاه های غیر ضروری را مسدود کرده و دو ماه پیشتر از آن می‌خانه‌ها و رستوان‌ها را مسدود کرده بود.

از شروع همه‌گیری کروناویروس تا کنون نزدیک به یک میلیون از جمعیت ۱۷.۲ میلیونی هالند به کووید۱۹ مبتلا شده و این بیماری تا کنون جان حدود ۱۳۶۸۶ نفر را در آن کشور گرفته است.

XS
SM
MD
LG