لینک های دسترسی

Breaking News

واقعۀ جدید پولیو در کندهار ثبت شد


واقعۀ جدید پولیو در ولسوالی شاه ولی کوت تثبیت شده است

در آخرین روز سال ۲۰۱۷ میلادی نیز واقعۀ جدید پولیو در افغانستان ثبت شد که شمار مجموعی واقعات این بیماری را در آن کشور به ۱۳ مورد رساند.

واقعۀ جدید پولیو در ولسوالی شاه ولی‌کوت کندهار ثبت شده است و پیش از این نیز چهار واقعۀ این بیماری در ولسوالی یاد شده ثبت شده بود.

مقام‌های صحی در افغانستان از قبل ولسوالی شاه ولی‌کوت کندها را خطرناک‌ترین ساحۀ شیوع پولیو در افغانستان خوانده بودند.

داکتر عبدالقیوم پخلا، رئیس صحت عامۀ ولایت کندهار، به صدای امریکا گفت که اینبار یک کودک دختر دو و نیم ساله که در گذشته ۹ بار واکسین شده بود، قربانی این آفت شده است.

آقای پخلا گفت که تیم های تحقیقاتی صحی اکنون کیفیت واکسین‌ و سایر عوامل را بررسی می‌کنند.

طالبان در بخش‌هایی از ولسوالی شاه ولی‌کوت مانع تطبیق واکسین پولیو شده اند، که این امر به گفتۀ مسوولان سبب افزایش واقعات پولیو در این ولسوالی شده است.

نقیب میاخیل، یک سخنگوی یونیسف در حوزۀ جنوب افغانستان، به صدای امریکا گفت که برای ریشه کن ساختن پولیو از افغانستان بیش از هر وقت دیگر به همکاری محلی و اجتماعی نیاز است.

آقای میاخیل گفت "حوزۀ جنوب غرب افغانستان در سطح جهان بیش از هر جای دیگر شاهد بیشترین واقعات مثبت پولیو بوده و با توجه به این خطر جدی باید سطح همکاری در این ساحه بلند برده شود".

در سال روان میلادی شش واقعۀ پولیو در ولایت کندهار، دو واقعه در هلمند، سه واقعه در ننگرهار و یک واقعۀ دیگر در ولایت کندز ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG