لینک های دسترسی

Breaking News

نیویارک تایمز - بررسی انحلال ملیشه های مسلح در شمال افغانستان


نیویارک تایمز - بررسی انحلال ملیشه های مسلح در شمال افغانستان

روزنامه نیویارک تایمز منحل نمودن ملیشه های مسلح در شمال افغانستان را به بررسی گرفته نوشته است.

به نوشته روزنامه حکومت افغانستان سعی دارد صدها گروه کوچک و مستقل مسلح را در ولایت قندوز متفرق نموده و به بیشتر از چهار هزار از این افراد دستور داده شده است که تا بیست روز دیگر سلاح های خود را تلسیم دهند در غیر آن با اقدامات نظامی مواجه خواهند شد.

نوسینده مقاله نیویارک تایمز ادامه میدهد، که ملیشاها در ولایت با سؤ استفاده از پروگرام حمایتی ایالات متحده که در بعضی ساحات افغانستان تا اندازۀ موفق بوده است، در حدود ۱۵۰۰ نفر را برای گزمه و جنگ با طالبان استخدام نموده بودند و به هزارها نفر دیگر هم به گروه های توسعه یافته اربکی پیوسته اند.

روزنامه نیویارک تایمز از قول مامورین نوشته است این گروه ها نه تنها به وظایف شان که حفاظت از مردم میباشد عمل نکرده اند بلکه به گروه های قانون شکن و جنایت کاری مبدل شده اند که اکثر مواقع با یکدیگر در جنگ بوده و مالیات غیر قانونی را از مردم مخل اخذ می کنند.

به نوشته روزنامه نیویارک تایمز فرمان جدید که به توصیه بزرگان محل، و مامورین نظامی و امنیتی اخذ شده است، بیشتر متوجه منطقه خان آباد میباشد که به گفته مامورین تعداد این گروه ها در آن بیشتر است.

روزنامه نیویارک تایمز حاکی است اگر این افراد داوطلبانه خلع سلاح نگردند، مامورین با رفتن به جلو خانه های آنان، سلاح هایشان را جمع آوری خواهد نمود. محمد زمان وزیری، قوماندان لوای اول کندک ۲۰۹ اردوی ملی افغانستان به نیویارک تایمز گفت که موجودیت این گروه های مسلح مشکلات بزرگی را در راه آوردن صلح ایجاد نموده است.

روزنامه ادامه داده می نویسد و اما ملیشاها می گویند با وضع خطرناک چند سال اخیر قندوز، اگر آنان سلاح های خود را تسلیم نمایند، در مقابل طالبان آسیب پذیر خواهند شد. ملیشاها می گویند عوض اینکه برای ما کار در کدر پولیس پیشنهاد شود، ما را سرزنش می کنند. محمد عمر یکی از قوماندان های اربکی ها میگوید من در صورتی سلاح خود را تسلیم میدهم که به حیث پولیس استخدام شوم.

روزنامه نیویارک تایمز میگوید، قندوز ۱۲۰۰ پست برای پولیس محلی دارد، و عملیه استخدام و تمرین دهی و سجل و سوانح این افراد به کندی به پیش می رود و تا به حال فقط ۱۰۵ اربکی به حیث پولیس استخدام شده اند.

***

انستیتوت جنگ و صلح که مقر آن در واشنگتن می باشد گزارشی را تحت عنوان بزرگترین هراس افغانها به حقیقت مبدل شده است، به چاپ رسانیده نوشته است مردم ولایت هلمند دو هفته قبل با شور و شعف بسیار از عملیه انتقال مسؤولیت های امنیتی به نیرو های افغان استقبال نمودند ولی حال جای این این شادی و سرور را نگرانی ها پر نموده است.

به نوشته این نشریه انترنتی بروز ۳۱ جولای یک بم گزار انتحاری، موتر مملو از مواد منفجره را به دروازه ورودی مقر پولیس در شهر لشکرگاه اصابت داده ۱۲ پولیس و یک طفل را به قتل رسانید. در این حادثه به ده ها نفر دیگر مجروح گردیدند.

در گزارش انستیتوت جنگ و صلح از قول کمال خان ۶۰ ساله میگوید که آرزوی وی بود تا خروج عساکر خارجی را از هلمند شاهد باشد، وی اظهار امیدواری نمود که این یک آغاز است و انشاالله وی زنده خواهد بود تا یکروز استقلال کامل افغانستان را نظاره کند.

ولی گزارش انستیتوت جنگ و صلح از قول مردم محل میرساند که آنان هنوز هم نگران اند که مبادا طالبان دوباره برگردند و زندگی آنان را دگرگون سازند.

XS
SM
MD
LG