لینک های دسترسی

نیویورک تایمز: کاهش جهانی پوشش خبری افغانستان

  • محمد احمدی - واشنگتن

نیویورک تایمز: کاهش جهانی پوشش خبری افغانستان

روزنامه نیویورک تایمز درشماره 25 دسمبر نوشته است که امسال از تمامی اخبار در روزنامه ها، ویب سایت ها و رادیو و تلویزیون، پوشش اخبار افغانستان درحد دو درصد بوده است.

روزنامه این یافته ها را از یک تحقیقات نهاد تحقیقاتی موسوم به "مرکز پژوهشی پیو" نقل کرده نوشته است.

روزنامه حاکی است، شش موضوع دیگر بیشتر از جنگ افغانستان مورد توجه قرار گرفته است.

به نوشته نیویورک تایمز به ترتیب نزولی بحث اقتصاد ایالات متحده، ناآرامی شرق میانه، انتخابات ریاست جمهوری 2012 ایالات متحده، زلزله، طوفان بحری وفاجعه ذروی پی درپی جاپان، کشته شدن اسامه بن لادن، و شلیک اسلحه درشهر توسکان که به کشته شدن شش تن و جراحت شدید نمایده دموکرات گانگرس انجامید، حوادثی بودند که جنگ افغانستان را تحت شعاع قرار داد.

روزنامه می نویسد ارقام از نظارت هفته وار 52 روزنامه عمده، ویب سایت خبری، شبکه و استیشن تلویزیونی و رادیویی حاصل شده است. این پروژه با بکار گیری آن نمونه نشان می دهد که چه چیزی در صدر اجندای خبری ملی است و چه چیزی نیست.

پژوهشگران پروژه در گزارش ختم سال که هفته گذشته نشر شد متذکر شده اند که "با وجود کاهش پوشش جنگ افغانستان" به طورکلی، دراخبار بین المللی افزایش بوده است که این افزایش به طور وسیعی مدیون جنگ لیبیا و احتجاجات درمصر، تونس وسایرکشورها بوده است. خروج نیروهای ایالات متحده از عراق تها در سطح پوشش همه اخبار جایگاه کمتر از یک درصد داشته است.

روزنامه ادامه ادامه می نویسد که از زمان آغاز نظارت مرکز پژوهشی پیو درسال 2007، جنگ درافغانستان هیچ گاهی در سطح پوشش خبری سالانه جهان بیشتر از 5 درصد نبوده است. پوشش اخبار افغانستان درسال گذشته میلادی جایگاه 4 درصدی داشت.

نیویورک تایمز می نویسد که ایالات متحده اکنون در حدود 91 هزار عسکر درافغانستان دارد.

روزنامه حاکی است مجریان اخبار که مصارف دفاترشان درافغانستان را تامین می کنند باید در قسمت بودجه های تهیه اخبار، نگرانی امنیتی و، دربعضی موارد، مفکوره ای که مخاطبین امریکایی به اوضاع بی علاقه اند دسته و پنجه نرم کنند.

مقاله این روزنامه حاکی است، کمبود نسبی پوشش خبری انتقادات گاه وبیگاهی را درایالات متحده خصوصا از جانب کسانی همراه بوده است که پوشش شدید جنگ ویتنام را به یادمی آورند.

XS
SM
MD
LG