لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما به بزرگترین اشتباه ریاست جمهوری خود اعتراف کرد


رئیس جمهور اوباما از بریتانیا و فرانسه نیز در خصوص وضعیت لیبیا انتقاد کرد.

در حالیکه باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا هفتۀ آینده رهسپار عربستان سعودی است، در یک مصاحبۀ به خبرگزاری فاکس گفت که کوتاهی در برنامه ریزی لازم برای اداره لیبیا پس از حملۀ ناتو در سال ۲۰۱۱ و سقوط معمر القذافی، دیکتاتور پیشین لیبیا، شاید بزرگترین خطای سیاست خارجی او باشد.

آقای اوباما در مصاحبۀ اخیری که با مجلۀ اتلانتیک داشت وضعیت کنونی لیبیا را از هم پاشیده خواند و از شرکای خود – فرانسه و بریتانیا انتقاد کرد. او گفت که دیوید کامرون صدراعظم بریتانیا با آغاز مداخلۀ نظامی ناتو در لیبیا "سراسیمه" شده بود و نیکلا سارکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه هم در تلاش تبلیغ برای کشورش بود.

جاش ارنست سخنگوی قصر سفید گفت که آقای اوباما از اشتباه استفاده از قوای نظامی در لیبیا آموخته است. او افزود که رئیس جمهور با تجربۀ آموخته از لیبیا هفتۀ آینده به دیدار شرکای ایالات متحده در خلیج می رود تا پیرامون وضعیت سوریه و عراق بحث کند.

جنرال دیوید رودریگز فرمانده نیروهای نظامی ایالات متحدۀ امریکا در افریقا، هفته گذشته در گفتگو با خبرنگاران گفت که حضور داعش در لیبیا طی یک سال گذشته دو برابر شده و این گروه افراطی در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ پیکارجو در آن کشور دارد.

فروپاشی حکومت قذافی، آغاز جنگ داخلی در لیبیا که تا هنوز ادامه دارد. حکومت لیبیا که از سوی جامعۀ جهانی به رسمیت شناخته شده است، در شرق آن کشور حاکم است، حالانکه طرابلس پایتخت رسمی لیبیا، از سوی یک گروه شورشی مسلح اداره می شود که از حمایت تندروان اسلامی و دهشت افگنان برخوردار است.

XS
SM
MD
LG