لینک های دسترسی

توافق کرزی و اوباما روی آوردن فشار بر طالبان


براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده و حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان توافق نمودند که کشور هایشان باید به همکاری خویش روی فشار بر طالبان ادامه داده، با دهشت افگنی مبارزه نموده و مردم افغانستان را حفظ نمایند.

یک بیانیۀ قصر سفید مشعر است که هر دو رهبر بروز جمعه از طریق مکالمۀ ویدیوئی با هم صحبت نموده و موضوعات وسیع و مختلف بشمول انتخابات پارلمانی، تلاش های ضد فساد و تلفات افراد ملکی را مورد بحث قرار دادند.

قصر سفید میگوید که کارل ایکن بیری سفیر ایالات متحده و جنرال دیود پترییس قوماندان نیروهای ایالات متحده و ناتو در افغانستان، نیز در آن مکالمۀ ویدیوئی از کابل اشتراک نموده بودند.

از سوی دیگر، طی خشونتی بروز شنبه، یک عسکر ناتو طی یک حملۀ شورشی در جنوب افغانستان به قتل رسید.

طبق یک خبر دیگر ، طی یک درگیری با شورشیان بروز جمعه دوسرباز ناتو در جنوب افغانستان به قتل رسیدند ، این درحالیست که طی واقعات جداگانه در ولایت قندهار ، شورشیان سه غیر نظامی را به قتل رسانیده و چندین تن دیگر را مجروح نمودند.

اوایل روز جمعه، درگیری میان گروهای رقیب قومی در کابل ، یک کشته و چندین زخمی برجا گذاشت. شاهدان میگویند، جنگ زمانی در ساحۀ کوتۀ سنگی آغاز شد که یک گروه از هزاره های ساکن در ساحه، با کوچی ها روی ملکیت زمین ، نزاع نمودند.

XS
SM
MD
LG