لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما عباس را به سازگاری ترغیب کرد


رئیس جمهور ایالات متحده برای ادامۀ مذاکرات موفقیت آمیز صلح میان اسرائیل و فلسطین تلاش می کند.

هرچند اپریل ۲۰۱۴ - مهلت برای ایجاد یک چارچوب جامع صلح – به سرعت نزدیک می شود، رهبران فلسطینی و اسرائیلی آمادگی بسیار اندکی به این مهم نشان داده و هنوز هم در موارد عمده، اختلافات زیادی دارند.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده میزبان محمود عباس، رئیس ادارۀ فلسطینی در کاخ سفید تا روند صلح شرق میانه را با وی به بحث بگیرد.

آقای اوباما دو هفته پیش نیز ملاقات مشابهی با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسرائیل داشت و او را به اتخاذ تصامیم دشوار در خصوص حل منازعه با فلسطین ترغیب کرد.

آقای اوباما روز دو شنبه پس از ملاقات با آقای عباس در تماس مختصر با رسانه ها گفت که مذاکرات شرق میانه دشوار بوده است، اما همگان چارچوب یک توافق را درک می کنند

رئیس جمهور ایالات متحده گفت "یک سازگاری ارضی بر مبنای مرزبندی های سال ۱۹۶۷، تبادلۀ ارضی که مورد توافق هر دو طرف باشد، از امنیت اسرائیل تضمین کند و در عین حال متضمن این نیز باشد که فلسطینیان یک کشور دارای حاکمیت ملی داشته باشند که در آن به آرزو هایی از دیر زمان در سر داشتند، نایل آیند."

مداخلۀ رئیس جمهور

دیدار امروز میان رئیس جمهور اوباما و آقای عباس نشان می دهد که اکنون شخص آقای اوباما نیز وارد کارزار برای تامین صلح در شرق میانه شده است. این اقدام از دید برخی صاحب نظران به خاطر آرزومندی شخصی آقای اوباما است که فشار حضور وی در صحنه، ممکن مایۀ نجات مذاکرات رو به زوال صلح شود، با اینکه تردد فزاینده از هر دو طرف مذاکره کننده وجود دارد.

آقای عباس به خاطر تلاش های سیاسی و اقتصادی ایالات متحده برای به پا ایستادن فلسطین از رئیس جمهور اوباما و جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده ابراز سپاس کرد.

دیدار این دو رهبر در حالی صورت می گیرد که مهلت تعیین شدۀ ۲۹ اپریل برای توافق بر چارچوب مذاکرات جنجال برانگیز صلح میان اسرائیل و فلسطین در حال نزدیک شدن است.

چهارچوب مذاکرات صلح که حکومت ایالات متحده بر آن تاکید می کند، باید به مسایل عمدۀ مورد مناقشه از جمله مرزبندی میان اسرائیل و کشور آیندۀ فلسطینی، سرنوشت مهاجرین فلسطینی و وضعیت بیت المقدس رسیدگی کند.

از دید آقای عباس، به رسمیت شناخته شدن اسرائیل از سوی فلسطین به مثابۀ یک انفجار سیاسی تلقی می شود، زیرا این امر حقوق مهاجرین فراری فلسطینی در زمان شکل گیری اسرائیل و نیز حقوق اقلیت عرب اسرائیلی به مخاطره می اندازد.

اما اسرائیل مرزبندی های پیش از سال ۱۹۶۷ میان اسرائیل و فلسطین را رد می کند. بخشی از سرزمین هایی که فلسطین ادعای ملکیت آن را دارد در جنگ سال ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل اشغال شده است.

در همین حال، هزاران شهروند فلسطینی روز دو شنبه در حمایت از سفر آقای عباس به ایالات متحده به جاده ها بر آمدند، مظاهره کنندگان شعار سر می دانند که "ما با توییم رئیس جمهور!"
XS
SM
MD
LG