لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما، خواستار باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا است


دیوید کامرون، میگوید با در نظر داشت اشغالگری های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، زمان برای خروج از اتحادیه اروپا مناسب نمی باشد.

رئیس جمهور امریکا قبل از سفر به بریتانیه، با نشر مقاله ای در روزنامه "د تلگراف لندن"، حمایتش را از باقی ماندن این کشور در اتحادیه اروپا ابراز کرد.

در این مقاله روزنامه تلگراف لندن، رئیس جمهور اوباما گفته است که عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا موقف این کشور را در جهان قویتر می کند.

آقای اوباما نوشته است که در نهایت تصمیم گیرنده در مورد ادامه عضویت بریتانیه در اتحادیه اروپا، مردم آن کشور است. اما آقای أوباما اضافه میکند که اتحادیه اروپا نفوذ بریتانیه را تعدیل نکرده بلکه آن را توسعه میدهد. به گفته باراک اوباما، یک اروپای قوی، تهدیدی برای رهبری بریتانیه در سطح جهان نیست و عضویت در این اتحادیه، رهبری آن کشور را در جهان، تقویت میکند.

رئیس جمهور امریکا در این مقاله نوشته است در حالیکه مردم بریتانیه روی روابط خود با اتحادیه اروپا تمرکز میکنند، باید متوجه باشند که جهان امروز با دهشت افگنی، اشغالگری، بحران مهاجرت ها و آزمون های اقتصادی مواجه است و درست است که همه استقلال و حاکمیت ملی خود را ارج میگذاریم، اما کشور های که از نفوذ خود به طور موثر بهره میبرند، کشور های اند که از طریق اقدامات جمعی به ازمون های جهان امروز، پاسخ میدهند.

موضع‌گیری آشکار آقای اوباما در دفاع از باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا انتقاد شدید کسانی را برانگیخت که خواهان خروج بریتانیه از این اتحادیه میباشند.

بوریس جانسون، شاروال لندن که از مخالفین عمده باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا رهبری امریکا را به دورویی در این مورد متهم کرده گفت به باور او، واشنگتن هیچگاه به مکسیکو، و کانادا که متحدین آن در قرارداد تجارت آزاد در امریکایی شمالی اند، اجازه نخواهد داد تا آن ها مشی ها و قوانین خود را در خاک امریکا پیاده کنند.

او می گوید "در حایکه یاالات متحده قاطعاً صلاحیت های محکمه جهانی و دیگر نهاد های بین المللی را در قلمرو خود رد میکند، تعجب آور است که از ما میخواهد تا قوانین اتحادیه اروپا را در دیموکراسی بریتانیه پیاده کنیم."

اما کسانی که با خروج بریتانیه از اتحادیه اروپا مخالف اند، واضحاً این نگرانی خود را ابراز میدارند. یکی از این افراد جم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی است.

جم یونگ کیم می گوید "این تزلزل ها روی وضعیت فعلی اقتصادی، که بر اساس پیش بینی های ما، رشد آن امسال کند خواهد بود، تاثیر خوبی نخواهد داشت."

نظر خواهی ها نشان میدهد که رای دهننده گان بریتانوی بیشتر روی حفظ عضویت آن کشور در اتحادیه اروپا متمایل اند اما شمار زیادی هنوز هم مطمئن نیستند.

دیوید کامرون، صدراعظم بریتانیه میگوید با در نظر داشت اشغالگری های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، زمان برای خروج از اتحادیه اروپا مناسب نمی باشد.

آقای کامرون در دفاع از این داعیه و نگرانی در مورد هجوم مهاجرین از اروپا به بریتانیه گفت "حقیقت این است که مهاجرین اقتصادی که به جانب اروپا میروند، اجازه داخل شدن به بریتانیه را ندارند، زیرا آن ها اتباع کشور های اروپایی نمی باشند. بریتانیه مرز دارد و این مرز را با حفظ بهترین های هر دو طرف حفظ خواهد کرد."

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG