لینک های دسترسی

عبور لاری های اکمالاتی ناتو از سرحد پاکستان


پس از حدود هشت ماه توقف، کاروانهای اکمالاتی ناتو روز پنجشنبه از مسیر پاکستان به طرف افغانستان در حرکت شدند.

یک رانندۀ لاری به اسوشیتدپرس گفته است که آنها از راه سرحد شهر پشاور پاکستان، به روز پنجشنبه وارد ولایت ننگرهار افغانستان شدند.

راجا پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان، روز پنجشنبه از تصمیم حکومتش مبنی بر بازگشایی راه اکمالاتی ناتو، دفاع کرد. او گفت این اقدام به ثبات افغانستان و رفاه پاکستان ممد واقع می شود.

اما در شهر کراچی پاکستان تعدادی از محصلین علیه بازگشایی راه اکمالاتی دست به راه پیمایی زدند. عبدالله جاوید از شاخۀ اسلامی جماعت طلبای پاکستان گفت "میدانیم که مداخله های ایالات متحده در هر ساحۀ در پاکستان افزایش میابد و این مداخلات روز تا روز بیشتر می شود."

در این حال معظم علی خان سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان به خبرنگاران گفت اظهارات ایالات متحده در قبال کشته شدن عساکر پاکستانی واضح بوده است.

"فکر می کنم یک نوع بررسی منصفانۀ را واضح می سازد. فکر می کنم ایالات متحده به طور واضع گفته است که به خاطر کشته شدن عساکر پاکستان متاسف می باشد."

پاکستان نیز در عوض انتظار دارد ایالات متحده مبلغ 1.1 میلیارد دالر کمک نظامی به آنکشور را که از سال گذشته به اینسو راکد مانده بود، پرداخت کند.

در حالیکه طالبان پاکستانی هشدار داده اند که کاروان های اکمالاتی ناتو را هدف قرار می دهند، انجمن رانندگان موتر های لاری از حکومت پاکستان خواسته است تا امنیت راه های اکمالاتی را تامین کند.

XS
SM
MD
LG