لینک های دسترسی

Breaking News

مخالفت علیه تصمیم عمران خان برای اعطای تابعیت به افغان ها


اظهارات اخیر عمران خان، صدراعظم پاکستان، مبنی بر اعطای تابعیت به آن عده از پناهجویان افغان که در پاکستان تولد شده اند، بحث های داغ را در آن کشور برانگیخته است.

عمران خان چندی قبل گفت که برای مهاجرین افغان مقیم آن کشور تابعیت پاکستانی میدهد.

به گفتۀ صدراعظم پاکستان "در هر کشور جهان این کار می‌شود، پس ما چرا این ظلم را بر مهاجرین روا داریم، آنان نیز انسان اند. چرا آنان را اینقدر محروم نگهداشته ایم".

باوجود آنکه تعداد از افغان های متولد پاکستان از تصمیم صدراعظم آن کشور استقبال کرده اند، اما شهروندان پاکستان میگویند که در عوض اعطای تابعیت به پناهجویان افغان، اسلام آباد باید حل مشکلات مردم خود را در اولویت قراردهد.

عمران خان پس از اعلام تصمیم اش، تلاش کرده است که حمایت مردم خود را در این راستا جلب کند، اما با اختلاف قانونگذاران پاکستان روبرو شده است.

اکثر پاکستانی ها، پناهجویان افغان را به چشم شک مینگرند و خواستار برگشت آنان به کشورشان اند.

طبق قانون اساسی پاکستان، هر کسی که بعد از سال ١٩٥١ در آن کشور تولد شود، مستحق کسب تابعیت پاکستان میباشد.

اما احساست علیۀ پناهجویان افغان تا حدی قویست که هیچ رهبر پاکستان تاکنون جرات تطبیق این مواد قانون اساسی را نکرده است. عمران خان، اولین رهبریست که برای عملی کردن آن تصمیم گرفته است.

در صورت عملی شدن تصمیم عمران خان، حدود یک میلیون نفر بر جمعیت پاکستان افزوده خواهد شد.

پاکستان یکی از بزرگترین کشورهای میزبان پناهجویان افغان به شمار میرود. از سال ١٩٧٩ بدینسو، این کشور حدود ٢.۴ میلیون پناهجوی افغان را میزبانی کرده است.

براساس آمار سازمان ملل متحد، در حالی حاضر حدود ١.۴ میلیون پناهجوی افغان در پاکستان زندگی میکنند و حدود ٧۴درصد آنان در متولد همان کشور میباشند.

تصمیم عمران خان مورد استقبال سازمان ملل متحد نیز قرار گرفته است.

اما حکومت افغانستان ضمن آن که این تصمیم را یک فرصت مناسب برای پناهجویان افغان خوانده است، ولی آن را یک تصمیم "خاص و فوق العاده" نمیداند.

ریاست اجرائیه حکومت افغانستان گفته است هرکشور برای مهاجرین اصول، قواعد و مقررات دارد و هر "مهاجریکه" معیارهای کشور میزبان را تکمیل کند "طبیعیست که زمینۀ حضور طولانی مدتش را فراهم میکند."

مخالفت علیه تصمیم عمران خان برای اعطای تابعیت به افغان ها
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

XS
SM
MD
LG