لینک های دسترسی

Breaking News

سرتاج عزیز: مقصر مشکلات در افغانستان نیستیم


سرتاج عزیز برای بررسی روابط پاکستان با ایالات متحده امریکا به واشنگتن سفر کرده است.

سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان که در حال حاضر سرگرم دیدار از ایالات متحده امریکا می باشد گفته است که کشورش خواستار به چالش کشیدن أفغانستان نیست.

آقای عزیز برای بررسی روابط پاکستان با ایالات متحده امریکا به واشنگتن سفر کرده و دیروز با جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده دیدار و گفت و گو کرد.

او پس از دیدار با آقای کری در یک کنفرانس خبری بیان داشت که پاکستان هیچگاه خواستار ایجاد مشکل در افغانستان نبوده و آنکشور بیشتر از هر کشور دیگر در منطقه، از نا آرامی های افغانستان آسیب دیده است.

آقای عزیز افزود "کی دوست دارد که به امید نجات خود، همسایه اش را به آتش بکشد؟ پاکستان بیشترین آسیب را از بابت نا آرامی های افغانستان متقبل شده است. اقداماتی را که پاکستان علیه هر گروهی دهشت افگن در افغانستان روی دست گرفته است، بی نظیر است. در این مقطع زمانی، باید از بازی مقصر دانستن یکدیگر دست کشیده، اشتباهاتی که از سوی هر جانبی انجام شده بپذیریم و در همکاری نزدیک، پالیسی های خود را هماهنگ کنیم."

از سوی هم مقامات ایالات متحده از تعهد پاکستان در مبارزه با گروه های شورشی در آن کشور تمجید کرده و تلاش این کشور برای فرق نگذاشتن میان دهشت افگنان را قابل ستایش دانسته است.

جان کری در دیدار با سرتاج عزیز گفته است " ما از رویکرد دولت پاکستان برای تطبیق پلان عمل جهت محو توانایی استخدام، تمویل و تحریک خشونت از جانب گروه های شورشی را ستایش میکنیم."

پاکستان از دیر زمان متهم به حمایت از گروه های دهشت افگنی است. در این میان دولت افغانستان همواره این کشور را در دست داشتن در ناامنی ها در خاک خود مقصر دانسته و خواستار همکاری صادقانه پاکستان شده است.

در همین حال پاکستان و ایالات متحده اعضای گروپ هماهنگی چهارجانبه برای حمایت از پروسۀ صلح در افغانستان اند که چین نیز عضویت آن را دارد.

آقای عزیز با اعلام حمایت از روند گفت گو های صلح به رهبری افغان ها میگوید " در روز ها و هفته های پیش رو، تمامی اعضای پروسۀ چهار جانبه تلاش ها برای بدست آوردن اجماع وسیعی ملی در حمایت از صلح و مصالحه در افغانستان را تشدید می بخشند."

گزارش: احمد شکیب دوست، صدای امریکا

XS
SM
MD
LG