لینک های دسترسی

نگرانی ها از سانسور انترنت در پاکستان


مقامات در پاکستان در این اواخر دسترسی به برخی از وب سایت ها را به اتهام توهین به مقدسات و یا تهدید به امنیت داخلی کشور محدود ساخته است.

اما منتقدان می گویند که این تلاش ها در حال گسترش است و حکومت تلاش دارد تا بحث های سیاسی به گونۀ شکل گیرد که دولتمردان آن کشور می خواهند.

انترنت در پاکستان در بین مردم عام است و هر شخص ساعت ها روی شبکه های اجتماعی نشسته و برخی هم خود را با تازه ترین رویداد های جهان آگاه می سازند اما اگر شما بخواهید که سایت اجتماعی یوتویب را باز کیند، این صفحه در پاکستان مسدود می باشد.

محمد اقبال یکی از کاربران کنندگان یوتویپ در پاکستان می گوید او با مسدودی یوتویوب در اوایل متفق بود اما حالا این پابندی از حد طولانی شده است. به گفتۀ او "در حال حاظر این ممنوعیت کاملا بی فایده است و فکر می کنم حکومت باید گام های را برای رفع ممنوعیت یوتیوب برداد."

تازه ترین گزارش نهاد "خانۀ آزادی" می رساند که پاکستان در حال حاضر نه تنها یوتیوب، بلکه چندین شبکۀ اجتماعی دیگر را مسدود کرده است.

منتقدان می گویند حکومت پاکستان مذهب وامنیت ملی را به حیث ابزار جلوگیری از ارایه محتوای سیاسی و توسعه ای استفاده کرده و این که چگونه شهروندان پاکستان از جهان اگاه شوند، آنرا همه به دست خود گرفته است.

فرحان حسین، مدافع آزادی رسانه ها می گوید "سانسور در هیچ شکلی درست نیست... تجسس در ارتباطات و جامعه مدنی روز به روز بیشتر می شود که خود فضا را برای جامعه مدنی محدودتر می سازد."

در همین حال ، یک مقام ارشد مخابرات ایالت سند تهدید کرده که به خاطر مسائل امنیتی اسکایپ، وایبر و واتزاپ و سایر شبکه های اجتماعی را منع قرار خواهد داد.
XS
SM
MD
LG