لینک های دسترسی

نیازمندی انرژی و اقتصاد ضعیف نواز شریف را به چین برد


نواز شریف در اولین سفر بعد از انتخابش منحیث صدراعظم پاکستان، برای بازدید شش روزه امروز چهارشنبه روانه چین شد.

سفر آقای شریف درست چند هفته بعد از سفر لی گینگ، همتایی چینایی اش به اسلام آباد در حالی صورت می گیرد که پاکستان با بدترین بحران انرژی روبرو می باشد. نبود برق در طول روز باعث مظاهرات خشونتبار و رکود رشد اقتصادی در آن کشور شده است.

مقامات هر دو کشور می گویند رهبر پاکستان تلاش می ورزد تا همکاری های چین را در کاهش بحران انرژی در کشورش به دست آورد و سرمایه گذاری چین را در انکشاف زیر بناهای اقتصادی افزایش دهد.

اعجاز احمد چودهری، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان می گوید هدف اصلی این سفر تمرکز بر موضوعات اقتصادی می باشد. او افزود "از این رو، در تمام پروژه ها و موافقت نامه ها تمرکز اقتصادی خواهد داشت."

پیمانۀ همکاری های اقتصادی میان پاکستان و چین اخیراً وسیعتر شده است. تجارت دو جانبه به بیش از ۱۲میلیارد دالر درسال گذشته گزارش شده و بیش از ۱۲۰شرکت چینی در پاکستان مصروف کار است.

همکاری در هر عرصه

بر علاوه، هر دو کشور در بخش های تکنولوژی هسته یی غیر نظامی با هم همکار اند. پاکستان با کمک چین دو دستگاه هسته یی را، که هر کدام ظرفیت 300 مگاوات برق را دارا است، نصب کرده و کار روی دو دستگاه دیگر جریان دارد.

چین اخیرا عملیات مهم استراتژیک بندر گوادر پاکستان را به دوش گرفت. آقای شریف قبل از سفرش، به رسانه های چینی گفت که هدف سفرش ایجاد روابط محکمتر اقتصادی می باشد.

آقای شریف افزود "راهبرد اقتصادی چین و پاکستان یک پروژه ایست که می تواند سرنوشت این منطقه را تغییر دهد. از این رو، مدیریت گوادر را به چین تحویل دادیم و امیدواریم که گوادر تبدیل به یک مرکز بسیار مهم اقتصادی شود."

آقای شریف مسائل امنیتی رابا همتایی چینی خود نیز به بحث خواهد گرفت. در حالی که پاکستان از نزدیک با چین برای کمک به جلوگیری از شورش مسلمانان در منطقه شین گیانگ همکاری می کند حملات مرگبار اخیربر کارشناسان چینی در پاکستان باعث نگرانی بیجنگ گردیده است.
XS
SM
MD
LG