لینک های دسترسی

Breaking News

صدای انفجار، ساعت شمار انتخابات پاکستان


وقوع چند انفجار بمب در آستانه انتخابات مهم پاکستان که قرار است فردا شنبه برگزار شود، دست کم پنج تن را کشته و ۱۸ نفر دیگر را زخمی کرده است.

یکی از این انفجارها روز جمعه در نزدیک دفتر یک حزب سیاسی در وزیرستان شمالی رخ داد و پنج تن را کشت و ۱۳ نفر دیگر را مجروح کرد.

دفتر ستاد حزب مردم پاکستان نیز در جنوب شرق آن کشور از انفجار دیگری لرزید که در نتیجۀ آن پنج نفر زخمی شد.

تاکنون کسی مسئولیت این بمبگذاری ها را به عهده نگرفته، اما طالبان با هدف متشنج کردن اوضاع در آستانه انتخابات پارلمانی پاکستان حمله های متعددی را در سراسر پاکستان انجام داده اند. این حملات که از اواخر ماه اپریل (حدود ۳ هفته پیش) آغاز شده، تاکنون بیش از صد نفر را در نقاط مختلف کشته و ده ها تن دیگر را مجروح کرده است.

طالبان تهدید کرده اند که همزمان با برگزاری انتخابات روز شنبه پاکستان، به بمبگذاری های انتحاری دست خواهند زد. ارتش پاکستان می گوید چند هزار تن از نیروهای خود را برای حفاظت از حوزه های انتخاباتی اعزام می کند.

احتمال برگشت نواز شریف؟

تحلیلگران سیاسی می گویند نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان به احتمال قوی برنده انتخابات پارلمانی روز شنبه در آن کشور خواهد بود. تنش و ناآرامی در آستانه این انتخابات مهم نگرانی هایی ایجاد کرده است.

بمبگذاری، تهدید انفجارهای انتحاری از سوی طالبان، ربوده شدن فرزند یک نخست وزیر پیشین آن کشور، و انفجار در تجمع یک حزب عمده اسلامی آن کشور، به این نگرانی ها دامن زده است.

علی حیدر گیلانی که برای یک چوکی محلی در این انتخابات نامزد شده، پسر ۲۷ ساله یوسف رضا گیلانی است که روز پنج شنبه همزمان با آخرین روز تبلیغات انتخاباتی به دست شبه نظامیان در ولایت پنجاب ربوده شد. پدرش یوسف رضا گیلانی می گوید از سلامت حال پسرش و این که وی مجروح شده یا نه اطلاعی ندارد.

دو تن از محافظان علی حیدر گیلانی در حال حفاظت از وی و در درگیری با ربایندگان کشته شدند.
XS
SM
MD
LG