لینک های دسترسی

نظامیان پاکستانی ۱۱ طالب را اعدام می‌کنند


سال گذشته ۳۲۶ نفر در پاکستان اعدام شد

لوی درستیز پاکستان حکم اعدام ۱۱ شورشی طالب را امضا کرد که به ارتکاب دهشت افگنی، آدم‌ربایی، حمله بر غیرنظامیان و یورش بر منسوبان پولیس و اردو مجرم شناخته شده بودند.

محاکمۀ این افراد در پشت درهای بستۀ محکمۀ نظامی صورت گرفت. پس از حملات مرگبار دهشت افگنی بر یک مکتب در پشاور در اواخر ۲۰۱۴ که منجر به کشته شدن حدود ۱۵۰ نفر، عمدتاً کودکان دانشجو شد، حکومت پاکستان محاکمۀ نظامی مظنونان دهشت افگنی را از سرگرفت.

در صورتیکه محکمۀ نظامی پاکستان حکم اعدام را صادر کند، لازم است که لوی درستیز ارتش آن کشور حکم محکمه را تایید کند. ارتش پاکستان با نشر خبرنامه ای گفته است که راحیل شریف حکم محکمۀ نظامی را روز سه شنبه امضا کرد، اما جزئیاتی ارایه نشده است که چی زمانی این ۱۱ تن اعدام خواهند شد. گفتنی است که این ۱۱ طالب حق استیناف طلبی را دارند.

چهار تن این محکومین به اعدام با نام‌های مولوی دلبرخان، حمیدالله، محمد نبی و رحمت الله یاد شده اند که بر اساس خبرنامۀ اردو به دست داشتن در حملات سال ۲۰۱۳ بر ساحۀ چیلاس در شمال پاکستان اعتراف کرده اند. در این حملات سه کارمند امنیتی پاکستان و ۹ گردشگر خارجی کشته شد.

عاصم باجوه سخنگوی ارتش پاکستان در صحبت با یک شبکۀ تلویزیونی آن کشور گفت که تا کنون ۲۰۷ منظنون تندرو طالب در محکمۀ نظامی پاکستان محاکمه شده است که از آن جمله بر ۸۸ تن آنان حکم صادر شده است.

تحریک طالبان پاکستانی که متشکل از گروه های تندرو محلی و جنگجویان خارجی می باشد، از یک دهه به اینسو با حکومت پاکستان در نبرد است که این جنگ تا کنون منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

ارتش پاکستان در سال ۲۰۱۴ عملیات نظامی را به هدف تخریب مواضع تندروان در مناطق بی قانون قبایلی آن کشور آغاز کرد که به گفتۀ سخنگوی ارتش پاکستان اکنون بخش عمدۀ این عملیات پایان یافته است. عاصم باجوه گفت که اکنون نظامیان پاکستانی بر عملیات کشفی بر ضد تندروان و تسهیل کنند‌ه‌گان آنان تمرکز دارد.

گروه های حقوق بشر از اجراات محاکم نظامی پاکستان که به دور از دید عامه و رسانه‌ها صورت می گیرد، به شدت ابراز نگرانی کرده اند.

سازمان عفو بین الملل گزارش داده است که پاکستان در سال ۲۰۱۵ با اعدام ۳۲۶ نفر، پس از چین و ایران در ردۀ سوم کشورهایی قرار گرفته است که بیشترین حکم اعدام را تطبیق کرده است.

گزارش: اسوشیتدپرس
برگردان: نجیب الله احمدیار

XS
SM
MD
LG