لینک های دسترسی

Breaking News

پیامد های احتمالی سفر رئیس آی اس آی به کابل


جنرال نوید مختار، رئیس اداره استخبارات نظامی پاکستان یا «آی اس آی» به منظور بحث با مقام های افغان پیرامون همکاری های امنیتی و مبارزه با دهشت افگنی روز سه شنبه به کابل سفر کرد.

تا کنون جزییات زیاد در مورد ملاقات جنرال مختار با مقام های افغان به دسترس رسانه ها قرار نگرفته است.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی رئیس اجراییه افغانستان می گوید که رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه کشور در دیدار که با جنرال مختار داشتند، خواستار توقف حمایت نظامیان پاکستانی از "دشمنان" افغانستان شدند.

معاون سخنگوی رئیس اجراییه افغانستان افزود که مقام های پاکستانی در گذشته نیز در دیدار با مقام های افغان وعده همکاری داده بودند و این بار هم رئیس «آی اس آی» بر همکاری کشورش در مبارزه با دهشت افگنی تاکید ورزید، اما به گفته آقای فیصل پاکستان این وعده ها را باید در عمل به اثبات برساند.

کابل همواره اداره استخبارات نظامی پاکستان را به حمایت و پناه دادن مخالفان مسلح حکومت افغانستان متهم کرده است، اتهامی که اسلام آباد آن را رد می کند.

سفر رئیس اداره استخبارات نظامی پاکستان به کابل در حالی صورت گرفت که روابط بین کابل و اسلام آباد متشنج می باشد.

اوایل هفته هفته گذشته نیز یک هئیت ۱۵ نفری اعضای پارلمان و وزاری کابینه پاکستان به منظور بهبود روابط افغانستان و پاکستان به کابل سفر کرد.

عبدالهادی خالد، معین پیشین وزارت داخله افغانستان می گوید که ممکن تعویض رهبری اردوی پاکستان و "موقف قاطعانه" رئیس جمهور غنی منجر به بازنگری سیاست نظامیان پاکستانی در قبال افغانستان شده باشد.

آقای خالد به صدای امریکا گفت: "فکر می کنم رئیس جمهور ما (اشرف غنی) این بار از منافع ملی (افغانستان) عقب نشینی نمی کند و خیلی انعطاف و روی خوش به پاکستانی ها نشان نمی دهد... ممکن پاکستانی ها نیز به این نتیجه رسیده باشند تا منافع ملی خود را نسبت به سیاست صدور دهشت افگنی ترجیح بدهند."

آقای خالد اما افزود که حتی اگر سیاست نظامیان پاکستانی در قبال افغانستان تغییر هم کرده باشد، اسلام آباد یک شبه و به یکبارگی دست از حمایت گروه طالبان بر نخواهد داشت.

این در حالیست که رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با ابراز بدبینی در مورد سفر مقام های پاکستانی به کابل گفته است که رئیس آی اس آی نه به خاطر همکاری در تامین صلح و ثبات در افغانستان بلکه برای رسیدن به "اهداف شوم" پاکستان به کابل سفر کرد.

XS
SM
MD
LG