لینک های دسترسی

Breaking News

در پی آشوب، رسانه ها در پاکستان مسدود شدند


مظاهره چیان تحریک لبیک یا رسول الله، حدود بیست روز در چهارراه بین اسلام آباد و راولپندی خیمه زده بودند

امروز درگیری خشونت آمیز پولیس پاکستان با افراطگرایان مذهبی که در اسلام آباد مظاهره کرده بودند، واکنش های تندی در پی داشته و در سراسر پاکستان، گروه های افراطی به مظاهره پرداخته و برخی جاده ها را مسدود کرده اند. در پیشاور نیز حضور سنگین پولیس در جاده ها محسوس میباشد.

گروهای اعتراض کنندگان که تعداد آنها در برخی جاها زیاد و در برخی کم بود به جاده ها در شهرهای لاهور، فیصل آباد، ملتان، خانوال، لایه، ویهاری، دیره غازی خان و سایر شهرهای پنجاب و همچنان در شهر پشاور و حیدرآباد سرازیر شدند. در کراچی گروهای از مردم در سه موضع جمع شده و برضد عمل پولیس در اسلام اباد دست به اعتراض زدند.

اعتراض کنندگان خواستار استعفای وزیر قانون پاکستان اند و او را به توهین به مقدسات متهم می کنند.

در درگیری پولیس و مظاهره کنندگان در اسلام آباد، حد اقل یک تن کشته و بیش از یکصد و سی تن زخمی شده اند. هزاران تن از نیرو های امنیتی، در برابر جمعیت مظاهره کنندگان تحریک لبیک یا رسول الله، از قوه کار گرفته و بر آنان گاز اشک آور و گلوله های رابری استعمال کردند.

مظاهره کنندگان نیز وسایط پولیس را به آتش کشیدند. آنان خواستار استعفای وزیر قانون پاکستان بوده و ادعا دارند که او در متن تحلیف رسمی مقامات، گویا عبارتِ آخرین نبی را حذف کرده و به شأن پیامبر اسلام توهین کرده است.

جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز اردوی پاکستان از حکومت خواسته که وضعیت کنونی را از راه مسالمت آمیز حل کند.

قیودات بر رسانه ها

نشرات تلویزیون های خصوصی، در بسیاری از نقاط پاکستان قطع شده و رسانه های اجتماعی همچو فیسبوک، تویتر، و یوتیوب نیز مسدود شده است.

نشر جریان مستقیم از جریان سرکوب مظاهرات حزب افراطگرای مذهبی موسوم به لبیک یا رسول الله نیز منع شده بود. طبق گزارش روزنامه های پاکستانی، هنوز روشن نیست که دستور قطع نشرات تلویزیون های خصوصی را کی صادر کرده است.

در پیشاور نیز پس از ظهر امروز، فقط برنامه های تلویزیون دولتی قابل مشاهده بود و تلویزیون های خصوصی دیده شده نمیتوانستند.

بستن چینل های تلویزیونی سبب گردیده است تا تعدادی از خبرنگاران اینکار حکومت را مورد انتقاد قرار دهند.

قیصر محمود یک ژورنالیست از جیو تی وی می گوید: "بستن نشرات تلویزیونی اقدام خوبی محسوب نمی شود. اما حکومت به تمام چینل های تلویزیونی خبری طی اطلاعیه ای یک شب قبل هشدار داده است تا از نشر زنده عملیات امنیت در اسلام اباد خودداری کنند. اما پخش نشرات زنده ادامه یافت و اداره تنظم کننده رسانه ها این اقدام را اتخاذ کرد."

طاهر حسن خان از کلپ مطبوعات کراچی، اقدام حکومت در وضع قیودات بر رسانه ها را قابل سرزنش خوانده و میگوید که "تمام جهان آن را یک علامه هشدار دهنده تلقی می کند و تصویر نا خوش آیندی را از پاکستان به جهان میدهد". طاهر حسن خان می افزاید که اگر حکومت فیصله خود را تغییر ندهد، با پیامد ناگواری مواجه خواهد شد.

مسئولان صحی میگویند اکثر زخمی شدگان، سربازان پولیس اند
مسئولان صحی میگویند اکثر زخمی شدگان، سربازان پولیس اند

XS
SM
MD
LG