لینک های دسترسی

Breaking News

مرز چمن پس از سه هفته باز شد


آرشیف: در برخورد میان قوای افغان و پاکستان که سه هفته قبل رخ دهد، چندین تن از قوای دو کشور کشته و زخمی شدند

مقامات پاکستانی روز شنبه اعلام کردند که آنان مرز چمن که هم سرحد با افغانستان است، دو باره باز کرده اند.

در درگیری مسلحانه که حدود سه هفته قبل میان قوای سرحدی افغان و نیرو های پاکستانی رخ داد، چندین پولیس سرحدی افغان و قوای پاکستانی کشته و زخمی گردید.

خبر گزاری رویترز گزارش می دهد که نظامیان پاکستانی طی اعلامیۀ گفته اند که آنان مرز چمن را به درخواست مقامات افغانستان دو باره باز کرده اند و دلیل آن را "مسایل بشری" عنوان کرده اند.

نظامیان پاکستانی همچنین گفته اند که توافق صورت گرفته است تا هر دو طرف افغانستان و پاکستان آتش بس را رعایت کنند و هر گونه خشونت مرزی، "غیر قابل قبول" خواهد بود. در اعلامیۀ نظامیان پاکستانی همچنین آمده است که قوای آن کشور موقف سرحدی خود را حفظ خواهد کرد.

مقامات حکومت افغانستان تا حال در مورد اظهارات نظامیان پاکستانی ابراز نظر نکرده اند که آیا مرز چمن به درخواست آنان باز شده است یا خیر؟

نظامیان پاکستانی به تاریخ پنجم ماه می ادعا کردند که تیم سر شماری آن کشور که توسط قوای مرزی محافظت می شد و مصروف جمع آوری معلومات در قریه ها و شهرک های سرحدی بودند، مورد حملۀ قوای سرحدی افغانستان قرار گرفت.

مقامات پاکستانی گفته اند که در این حمله حد اقل یک نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی گردید. اما مقامات حکومت افغانستان می گویند که در این درگیری های مسلحانه، ده ها نیروی افغان و پاکستانی کشته شدند.

اما ضیا درانی، سخنگوی پولیس ولایت کندهار می گوید که مقامات پاکستانی در لفافۀ تیم سر شماری در حال "فعالیت های تخریبی" در مناطق مورد مناقشه بودند و تلاش می کردند تا مردم قریه را بر ضد حکومت ترغیب کنند.

روابط افغانستان و پاکستان از یک و نیم سال بدینسو دستخوش تنش بوده است. کابل برخی از عناصر حکومت پاکستان به خصوص ISI یا استخبارات نظامی آن کشور را متهم بر حمایت گروه های دهشت افگنان می کند، ادعای که اسلام آباد آنرا همواره رد کرده و گفته است که آن کشور خود قربانی حملات تندروان و گروه های دهشت افگن است—نه حامی آن.

پاکستان نیز در برخی مواقع ادعا کرده است که تندروان فراری پاکستان که حملات مرگبار را در شهر های پاکستان انجام داده اند وارد مناطق سرحدی افغانستان شده اند و از کابل خواسته است تا بر ضد آنان اقدام کند. مقامات افغانستان گفته اند که آنان همۀ گروه های تندرو و دهشت افگن را هدف قرار می دهد.

در ماه های اخیر تشنج میان حکومات افغانستان و پاکستان تشدید یافته و کابل و اسلام آباد هر دو یک دیگر را متهم می کنند که آنان برای توقف عبور مرور تندروان به داخل قلمرو یکدیگر، اقدامات کافی را روی دست نمی گیرند.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG