لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد عمران خان به مذاکرات صلح با هند


عمران خان، صدر اعظم پاکستان، تعهد کرده است که پس از برگزاری انتخابات هند، مذاکرات صلح را با آن کشور آغاز خواهد کرد.

عمران خان روز سه شنبه (۲۳ اکتوبر) گفت "زمانیکه برندۀ انتخابات شدم و به قدرت رسیدم، در نخستین تلاش‌هایم دست صلح به هند دراز کردم".

صدر اعظم پاکستان که در کنفرانس سرمایه گذاری در عربستان سعودی صحبت می‌کرد،اما تاکید کرد که این اقدام وی از سوی دهلی "پذیرفته نشد".

با اشاره به انتخابات سرتاسری در هند، آقای خان گفت "اکنون امیدواری ما این است که منتظر انتخابات (هند) بمانیم و سپس مذاکرات صلح را از سر بگیریم".

هند در سپتامبر سال روان، از نشست وزیران خارجۀ هند و پاکستان که قرار بود در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود، پا پس کشید، اقدامی که عمران خان آن را "تکبر" عنوان کرد و سپس الفاظ تند و توهین آمیز میان دو طرف رد و بدل شد.

قلمرو کشمیر دلیل عمدۀ منازعه میان دو کشور تلقی می شود و پاکستان نیز مانند هند ادعای ملکیت بر کشمیر را دارد و دهلی جدید از دیر زمان پاکستان را به حمایت از تندروان ضد هند در کشمیر متهم می‌کند.

هند حدود ۵۰۰ هزار سرباز را در کشمیر زیر ادارۀ خود مستقر ساخته است، جاییکه گروه های جدایی طلب خواستار استقلال یا هم ادغام کشمیر با پاکستان اند.

فراخوان صلح از جانب پاکستان در حالی مطرح می‌شود که حکومت آن کشور به شدت در تلاش جلب و جذب کمک از "کشورهای دوست" به شمول عربستان سعودی است تا به وضعیت نابسامان و رو به وخامت اقتصادی خود رسیدگی کند.

صدر اعظم پاکستان همچنان گفت که کشورش سرگرم مذاکرات با صندوق بین المللی پول است تا بستۀ جدید مساعدت مالی را از این نهاد مالی دریافت کند.

عمران خان از ماه اگست که به قدرت رسید، تا کنون در صدد گرفتن قرضه از متحدان پاکستان چون چین و عربستان سعودی برآمده و تعهد کرده است که پول های به یغما رفته توسط مقام‌های فاسد پاکستان را باز به دست خواهد آورد و به این هدف، یک سلسله اقدامات سختگیرانه و نمادین را روی دست گرفته است.

گزارش: خبرگزاری فرانسه

XS
SM
MD
LG