لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان فرد مظنون به قتل خبرنگار امریکایی را آزاد می‌کند


محکمهٔ عالی پاکستان امروز دوم فبروی (۱۴ دلو) فیصله کرد که احمد عمر سعید شیخ، مسوول گروه دخیل در اختطاف و قتل دانیل پیرل، خبرنگار امریکایی، پیش از رهایی کامل، به یک محل زندگی عادی انتقال داده شود.

دانیل پیرل، رییس پیشین بخش آسیای روزنامۀ وال‌ستریت ژورنال در اوایل سال ۲۰۰۲ میلادی زمانیکه در مورد افراط‌گرایی مذهبی مصروف تهیه گزارش تحقیقی بود در شهر کراچی پاکستان اختطاف و سپس توسط القاعده و تندروان پاکستانی سربریده شد.

شیخ در به دام انداختن پیرل نقش کلیدی داشت.

حکومت پاکستان به روز جمعه یک از روز پس از تبریه آنان از محکمه تقاضا کرد تا فیصله رهایی شیخ و سه محکوم دیگر را دوباره بررسی کند.

ایالات متحده نیز از تبریه شیخ اظهار نگرانی کرد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده در مکالمهٔ تلیفونی با همتای پاکستانی‌اش، خواستار حسابده قرار دادن افراد دخیل در این قضیه شد.

احمد عمر سعید شیخ که متولد بریتانیا و اصلاً از پاکستان می‌باشد با سه متهم دیگر از ۱۸ سال به این سو در یکی از زندان‌های پاکستان زندانی بودند.

یک محکمۀ ضد تروریزم در سال ۲۰۰۲ در ایالت سند پاکستان، جایی که این جنایت ۱۸ سال پیش رخ داد، شیخ را به جرم آدم ربایی و قتل دانیل پیرل به اعدام و سه شریک جرمی‌اش را به حبس ابد محکوم کرده بود.

اما در ماه اپریل سال ۲۰۲۰ یک محکمۀ استیناف در پاکستان با تجدید نظر حکم اعدام شیخ را لغو و او را تنها به جرم آدم‌ربایی به هفت سال زندان محکوم کرد و دستور داد که با درنظرداشت میعاد سپری شدۀ حبس، وی باید آزاد شود.

XS
SM
MD
LG