لینک های دسترسی

Breaking News

خوشبینی سرتاج عزیز از مذاکرات افغان ها با طالبان


سرتاج عزیز
سرتاج عزیز، مشاور پالیسی خارجی و امنیت ملی پاکستان می گوید که کشورش از مدت زمان طولانی به اینسو علاقمند مذاکرات "بین الافغانی" برای ختم شورشگری طالبان در افغانستان بوده است.

آقای عزیز به صدای امریکا گفت که اسلام آباد از همچو تلاش ها در گذشته نیز حمایت کرده و اکنون هم برای ترویج مصالحۀ سیاسی در آن کشور جنگ زده متعهد می باشد.

مشاور پالیسی خارجی پاکستان می گوید"از طریق تماس های مان به طالبان پیشنهاد کرده ایم که لطفاً در مذاکرات آشتی ملی سهیم گردید. اینها تماس های غیررسمی بود و حتا اگر آنان با چند گروه کوچک هم همراه باشند، آغاز خوبی است. آرزو دارم که این امر جدی تر شده و سایر گروه ها نیز با آنان خواهد پیوست."

این نخستین بار است که پاکستان مستقیماً در بارۀ ملاقات هفتۀ گذشته میان اعضای شورای عالی صلح افغانستان و گروه از رهبران طالبان در دوبئی که در رأس آن معتصم آغاجان یکتن از وزرای پیشین رژیم طالبان قرار داشت، ابراز نظر می کند.

مشاور امنیت ملی پاکستان تصریح کرد که دیگر پاکستان از هیچ جناحی حمایت نمی کند و می خواهد ذینفعان افغانستان تنها باشند تا خود یک راه حل و فصل را برای بحرانِ بیابند که پس از کاهش ماموریت محاربه یی نیروی آیساف به رهبری ناتو در ماه دسمبر با آن، رو به رو می گردند.

به باور آقای عزیز هیچ کشوری در جهان به شمول کشور های اسلامی مانند پاکستان، خواهان هرج و مرج و جنگ گسترده در افغانستان پس از خروج نیرو های خارجی از آن کشور نمی باشد.

پیش از نشست دوبئی نیز با گشایش دفتر طالبان در قطر، تلاش های به منظور راه اندازی مذاکرات صلح صورت گرفته بود اما آن مذاکرات به خاطر چگونگی گشایش دفتر طالبان در دوحه به ناکامی انجامید.

اسماعیل قاسمیار، عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه یی با رادیوآشنا، نشست طالبان را راهی برای آغاز مذاکرات بعدی پنداشت و گفت که در حال حاضر توافق صورت گرفته تا جانب طالبان یک هیات را انتخاب و معرفی کنند که بتواند در داخل و خارج افغانستان سفر کند.

نگرانی از گسترش جنگ در پاکستان

مقامات و ناظرین در پاکستان نگران اند که تداوم بی ثباتی در افغانستان پس از خروج نیرو های ناتو از آن کشور، ممکن سبب تشویق شورشی های اسلامگرا در راه اندازی شورشگری خونین علیه حکومت پاکستان شود.

ریاض محمد خان، وزیر خارجۀ پیشین پاکستان می گوید که اگر پاکستان به شکل رسمی یا غیر رسمی از داخل قلمرو خویش از طالبان افغان و یا هر گروه دیگری همانند شبکۀ حقانی، به عنوان گروه دلخواهش حمایت کند، هزینۀ فزایندۀ خواهد پرداخت.

آقای خان به این باور است که پناهگاه های امن گروه های شورشی تنها در یک طرف خط دیورند محدود نمی شود.

ادارۀ استخباراتی پاکستان در رشد طالبان برای انحصار قدرت در افغانستان در دهۀ ۹۰ میلادی کمک کرد.

اما امروز، اکثر ناظرین به این باور نیستند که با موجودیت اردوی ملی قابل ملاحظه و آموزش دیدۀ افغانستان و انکشاف که با حضور جامعۀ بین المللی در ده سال اخیر ایجاد شده است، آن گروه اسلامگرا یکبار دیگر بتواند کنترول افغانستان را در دست گیرد.

اسلام آباد اتهاماتی را رد می کند که گویا رهبران ارشد طالبان و شورشی های شبکۀ حقانی مرتبط به القاعده در پاکستان مخفی شده و فعالیت های شورشگری خود را در افغانستان به پیش می برند.

این در حالی است که اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱در ایبت آباد پاکستان کشته شد و حکومت پاکستان نیز بار ها خود، رهبران طالبان را از شهر های مختلف آن کشور بازداشت کرده است.

گزارش: ایاز گل - اسلام آباد
ترجمه : قدیر مشرف - واشنگتن
XS
SM
MD
LG