لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان با گروه های مختلف طالبان مذاکره می کند


عکس آرشیف - نمایندگان طالبان و حکومت پاکستان پس از گفت و شنود های ابتدایی در ماه فبروری در اسلام آباد.
گزارش های وجود دارد که حکومت پاکستان می خواهد به جای مذاکره با تحریک طالبان پاکستان، اکنون با گروه های منفرد شورشی وارد مذاکره گردد.

تحریک طالبان پاکستان یک ائتلاف شکنندی از ده ها گروه شورشی با اهداف متفاوت بوده که علیه دولت پاکستان می جنگند.

حکومت مرکزی پاکستان پس از تلاش های پیاپی رسیدن به صلح با تحریک طالبان پاکستان اکنون به این نتیجه رسیده است که یک توافق همه شمول صلح با آن گروه ناممکن است.

به اساس گزارش روزنامه اکسپریس تربیون پاکستان، دو عضو کمیته صلح گفته اند که حکومت مرکزی آن کشور اکنون می خواهد تنها با شماری از گروه های منفرد که زیر چتر تحریک طالبان پاکستان فعالیت دارند، وارد گفتگو گردد.

این اعضای کمیته صلح پاکستان که نخواستند نام شان افشا گردد، می گویند که حکومت پاکستان در حال شناسایی گروه های شورشی می باشد که تمایل به مذاکره روی یک توافق صلح دارند.

جنرال سعد محمد، اتشه پیشین نظامی پاکستان در کابل می گوید که هر گونه مذاکره با آنچه او "دشمنان دولت" پاکستان خواند، بیهوده است.

آقای سعد محمد با تذکر از تلاش های قبلی اسلام آباد برای توافق با طالبان به رادیو آشنا گفت "شما نمی توانید با گروه های دهشت افگن وارد مذاکره شوید... زمانیکه توافقنامه سوات و امام دیره به امضا رسید، کنترول شماری از مناطق به آنان (تحریک طالبان پاکستان) سپرده شد، ولی حتی با آنهم آنان حملات شان را توقف ندادند."

خواست طالبان پاکستانی

به گفتۀ ایران جنرال پاکستانی طالبان از حکومت پاکستان سه خواست دارند: رهایی زندانیان طالب، خروج سربازان پاکستانی از مناطق قبایلی و چیره شدن به سیاست خارجی پاکستان و به گفتۀ او تسلیم شدن به این خواست ها "انتحار دولت پاکستان" خواهد بود.

طالبان پاکستانی به تعقیب حملات اردوی آن کشور در اوایل ماه جاری میلادی آتش بس یک جانبه را اعلان کرد. اما فقط چند روز پس از این اعلان آتش بس یک مجتمع قضایی در اسلام آباد آماج حمله افراد مسلح و انتحاری قرار گرفت که در نتیجه دست کم ۱۱ تن کشته شد. طالبان پاکستانی دست داشتن در این حمله را رد نمود. اما کارشناسان می گویند که چند دستگی و پی گیری اهداف متفاوت در میان گروه های تندور اسلامی که زیر چتر تحریک طالبان پاکستان با حکومت آن کشور می جنگند، تطبیق آتش بس اعلان شده توسط آن گروه را دشوار ساخته است.

رستم شاه مهمند، سفیر پیشین پاکستان در کابل می گوید که مذاکرات با طالبان پاکستان می تواند یگانه راه حل برای پایان دادن به خشونت ها در آن کشور باشد. او گزارش های مذاکره حکومت پاکستان با گروه های منفرد شورشی را به عوض تحریک طالبان پاکستان رد کرد.

آقای مهمند به رادیو آشنا گفت "به باورم حکومت پاکستان هنوز هم مایل به مذاکره با تحریک طالبان پاکستان است."

شماری از کارشناسان می گویند که اردوی پاکستان که نهاد قوی و تاثیر گذار در سیاست های داخلی و خارجی آن کشور است، مخالف مذاکرات حکومت آن کشور با طالبان پاکستانی می باشد.

جنرال سعد محمد، اتشه پیشین نظامی پاکستان در کابل با تایید این موضوع می گوید که اردوی پاکستان به نتایج مذاکرات خوشبین نبوده و به گفته او اردوی پاکستان به این باور است که تحریک طالبان پاکستان به بهانه مذاکره می خواهد برای رسیدن به اهداف اش تنها زمان بیشتر بدست آرد.
XS
SM
MD
LG