لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز بررسی مجدد اسناد هویت شهروندان پاکستان


پس از افشای خبر صدور کارت هویت و پاسپورت پاکستانی به ملا اختر محمد منصور، رهبر گروه طالبان که در اثر حمله طیاره بی پیلوت امریکا در بلوچستان کشته شد، چوهدری نثار علی خان، وزیر داخله پاکستان امر بررسی مجدد همه کارت های هویت شهروندان کشورش را در ظرف شش ماه صادر کرد.

وزیر داخله پاکستان در یک نشست خبری در اسلام آباد گفت تثبیت هویت تمام پاکستانی ها به یک امر ضروری تبدیل شده است چون به گفته وی، صدور کارت هویت جعلی به نام ولی محمد برای ملا منصور نزد جهانیان این برداشت را ایجاد کرده است که گویا هر فرد می تواند کارت هویت پاکستانی به دست آورد.

این مقام پاکستانی افزود: ​"این مسئله تنها به قضیه ولی محمد محدود نیست. قضایای بزرگتر از این وجود دارد. این مسئله (صدور کارت هویت جعلی) از ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته ادامه داشته است. صدور کارت هویت جعلی با چنان بی شرمی انجام شده که نشان می دهد یا ما در خواب بودیم و یا هم این کار عمداً صورت گرفته است."

چوهدری نثار علی خان اضافه کرد که صدور کارت هویت جعلی در پاکستان به یک رسم و یک روش تبدیل شده است. او تعهد سپرد که علیه همه افرادیکه در این کار دست داشته اند، اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

وزیر داخله پاکستان همچنین گفت که حکومت کشورش همه تلاش ها را به خرچ می دهد تا اسناد هویت مربوط به افراد مشکوک را از اعتبار ساقط سازد. او گفت: ​"ما ۳۰ هزار پاسپورت را در سه سال اخیر باطل اعلام کردیم و صد ها هزار پاسپورت دیگر را فاقد اعتبار اعلام کردیم. این پاسپورت ها فاقد اعتبار شده است، نه باطل. اگر دارندگان این پاسپورت ها تثبیت هویت شدند، اعتبار پاسپورت شان اعاده می شود، در غیر آن این پاسپورت ها باطل اعلام می گردد و این روند ادامه خواهد داشت."

ملا اختر محمد منصور برای سفر به ایران و امارات متحده عربی از پاسپورت پاکستانی استفاده می کرد.
ملا اختر محمد منصور برای سفر به ایران و امارات متحده عربی از پاسپورت پاکستانی استفاده می کرد.

کشته شدن ملا منصور در داخل خاک پاکستان و با اسناد هویت پاکستانی سبب شده تا فشار ها بر اسلام آباد به خاطر مبارزه جدی علیه دهشت افگنان افزایش یابد.

به اساس گزارش ها، ملا منصور توانسته بود حد اقل ۱۸ بار با پاسپورت پاکستانی از طریق میدان های هوایی کویته و کراچی به دوبی و ایران سفر کند.

در همین حال، وزیر داخله پاکستان می گوید که جعل اسناد هویت مسئله ای است که حاکمیت و امنیت ملی پاکستان را تحت شعاع قرار می دهد.

این مقام ارشد پاکستانی گفت برای آنعده افرادیکه کارت و پاسپورت جعلی پاکستانی دارند، مدت دو ماه زمان تعیین شده تا به طور داوطلبانه این اسناد را باطل کنند در غیر آن تا به هفت سال حبس محکوم خواهند شد.

آقای نثار علی خان همچنین گفت که صدور کارت هویت و پاسپورت پاکستانی به ملا منصور یک "هشدار بیدار کننده" برای پاکستان می باشد. او افرود که اسلام آباد به تمام مقام های ملکی و نظامی پاکستان دستور داده است تا تدابیر مراقبتی را در امتداد مرز با افغانستان به ویژه در گذرگاه های چمن و تورخم، افزایش بدهند.

وزارت داخله پاکستان تا کنون ۱۶ رئیس عمومی اداره ثبت احوال نفوس آن کشور را به خاطر صدور اسناد هویت جعلی از وظیفه برکنار کرده است.

XS
SM
MD
LG