لینک های دسترسی

طالبان آزاد شده اند، تسلیم داده نشده اند


ملابرادر در میان طالبان رها شده نیست

وزارت خارجه افغانستان می گوید پاکستان طالبان رها شده را به مقام های افغان نه سپرده است.

مقام های افغان خبر رهایی هفت طالب از زندان های پاکستان را تائید کرده اند اما گفته اند افراد رها شده به آنها تسلیم داده نشده است.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز یکشنبه گفت "هیچ زندانی به سفارت و یا قونسلگری های افغانستان در پاکستان تسلیم داده نشده است."

مشخص نیست که طالبان رها شده در زمان حاضر در کجا بسر می برند.

محمد اسماعیل قاسمیار، عضو و مشاور شورای عالی صلح از آزادی طالبان از بند پاکستان استقبال نمود اما گفت این اقدام باید در همآهنگی بهتر میان مقام های افغان و پاکستانی انجام میافت.

آقای قاسمیار گفت با وجود درخواست مکرر مقام های افغان، پاکستان ملاعبدالغنی برادر، یکی از سران مهم طالبان، را همچنان در بند نگهداشته است.

در یک سال گذشته دها زندانی طالب در پاکستان آزاد شده اند. نورالدین ترابی، وزیر عدلیه رژیم طالبان، در میان برجسته ترین افراد آزاد شده است.

مقام های افغان می گویند از محل اقامت و فعالیت های آقای ترابی، پس از آزادی، آگاهی ندارند.

پیشتر شماری از نهادهای مدنی و سیاسی در کابل اظهار نگرانی کرده بودند که طالبان رها شده از زندان، دوباره به جبهات جنگ بر می گردند.

مشخص نیست که چی تعداد طالبان افغان در زندان های پاکستان در بند است اما مقام های افغان می گویند بیشتر رهبران طالبان، بشمول ملامحمد عمر رهبر طالبان، در پاکستان بسر میبرند.
XS
SM
MD
LG